Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1444 – najhustejšie obývaný ostrov na svete Santa Cruz del Islote má veľkosť dvoch ihrísk amerického futbalu a ozónová vrstva Zeme sa podľa vedcov úplne zotaví o 50 rokov

2765

Počuli ste o najhustejšie obývanom ostrove na svete s názvom Santa Cruz del Islote, ktorý má veľkosť dvoch ihrísk amerického futbalu? Počuli ste o tom, že ozónová vrstva Zeme sa podľa vedcov úplne zotaví o 50 rokov? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 28

Santa Cruz del Islote v súostroví San Bernardo pri pobreží Kolumbie veľkosť približne len dvoch futbalových ihrísk (dva hektáre), ale umelý ostrov má štyri hlavné ulice a 10 štvrtí. Na ostrove žije päťsto ľudí v približne 155 domoch. S toľkými ľuďmi natlačenými na tak malom priestore je to podľa The Guardian najhustejšie obývaný ostrov na svete.

2 17

Keď 174 svetových lídrov podpísalo Parížsku dohodu na Deň Zeme v roku 2016 v sídle Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku, bol to najväčší počet krajín, ktoré sa kedy stretli, aby podpísali čokoľvek v jeden deň. Cieľom dohody je bojovať proti zmene klímy a urýchliť a zintenzívniť akcie a investície potrebné na posilnenie globálneho úsilia v oblasti klímy.

3 18

Kvôli jednoduchosti väčšina z viac ako 200 krajín sveta používa metrický systém pri opise vecí, ako je dĺžka alebo hmotnosť. Nedávno však vynikli tri krajiny: Libéria, Mjanmarsko a Spojené štáty. V roku 2018 libérijský minister obchodu a priemyslu Wilson Tarpeh uviedol, že vláda plánuje prijať metrický systém s cieľom podporiť zodpovednosť a transparentnosť v obchode, podľa Liberian Observer.

4 13

Ľudia, ktorí žijú v Mamungkukumpurangkuntjunya Hill v Austrálii, potrebujú trochu trpezlivosti, keď sa chcú naučiť hláskovať meno svojho rodného mesta. Ale vieš čo? Rovnako aj ľudia z jazera Chargoggagoggman-chauggagoggchaubunagungamaugg v Massachusetts a Tweebuffelsmeteen-skootmorsdoodgeskietfontein v Južnej Afrike. Nikto z nich však nemá pri zapisovaní adresy toľko práce ako tí, ktorí žijú v Taumatawhakatangihanga-koauauotamateaturipukakapikimaung-ahoronukupokaiwhenuakitanatahu na Novom Zélande. S dĺžkou 85 písmen je to najdlhší názov miesta na svete.

5 7

Možno si myslíte, že ste zvyknutí na mrazivý vzduch a búrlivý vietor, ale priemerný zimný deň nie je ani zďaleka taký chladný, ako najchladnejší d, aký bol kedy zaznamenaný. Meteorológovia namerali až -144 stupňov Fahrenheita (-97,8 °C). Teplota bola zaznamenaná v Antarktíde počas výskumu v rokoch 2004 až 2016. Len pár nádychov vzduchu pri tejto teplote by vyvolalo krvácanie do pľúc a zabilo by vás.

6 7

Kvôli znečisteniu ozónová vrstva Zeme veľmi utrpela. To je zlá správa pre všetkých, keďže krehká vrstva plynu chráni našu planétu a chráni aj nás pred škodlivými ultrafialovými lúčmi slnka. Našťastie odborníci na zmenu klímy veria, že ozónová vrstva sa úplne uzdraví do 50 rokov, podľa správy Organizácie Spojených národov z roku 2018. Obnova bola spustená z veľkej časti vďaka Montrealskému protokolu z roku 1987, ktorý stanovil celosvetový zákaz používania jedného z hlavných vinníkov škôd: chlórfluórovaných uhľovodíkov (CFO). Predtým boli CFO bežné v chladničkách, aerosólových plechovkách a chemikáliách na chemické čistenie.

7 7

Zemetrasenia sa môžu pohybovať od menších otrasov, ktoré sú sotva postrehnuteľné, až po silné trasenia, ktoré spôsobujú obrovské ničenie. Je to však nevyhnutná súčasť života pre tých, ktorí žijú v krajinách ako Čína, Indonézia, Irán a Turecko. Toto sú miesta, ktoré sú na planéte najviac náchylné na zemetrasenia. Podľa USGS však Japonsko zaznamenáva najviac zemetrasení na svete.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.