Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1576 – v Bagdade sa zachoval zákon z roku 1121, ktorý nariaďuje Židom aby nosili na oblečení označenie so žltou hviezdou a sudcovia v Číne v 12. storočí používali slnečné okuliare, aby skryli svoje pocity

6227

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že v Bagdade sa zachoval zákon z roku 1121, ktorý nariaďuje Židom aby nosili na oblečení označenie so žltou hviezdou a prečítate si aj o tom, ako sudcovia v Číne v 12. storočí používali slnečné okuliare, aby skryli svoje pocity.

1 75

Pudu, tiež známy ako püdü je druh najmenšieho jeleňa na svete. Tento druh žije v Južnej Amerike a patrí medzi ohrozené druhy. Jeho obľúbeným prostredím sú húštiny, kde sa ukrýva pred predátormi. Dospelé jedince jeleňa pudu dorastajú do veľkosti od 32 do 44 centimetrov.

2 43

Slnečné okuliare sú nielen obľúbeným módnym doplnkom, ale chránia aj naše oči pred slnečným žiarením. Dnes ich bežne používajú aj profesionálni hráči pokru, aby skryli svoje emócie. V Číne počas 12. storočia používali všetci sudcovia slnečné okuliare so šošovkami vyrobenými z dymového kremeňa, aby maskovali výrazy svojej tváre a pôsobili nestranne.

3 60

Moslimské krajiny zavádzali zákony proti Židom už od ôsmeho storočia nášho letopočtu. V Bagdade sa dokonca zachoval text zákona z roku 1121, ktorý vyžaduje, aby všetky židovské ženy vždy nosili: 1 žltú hviezdu na pokrývke hlavy, 1 žltú hviezdu na krku, náhrdelník s olovenou plaketou s nápisom „Dhimmi“ (tj „ne-Moslim), 1 červená topánka, 1 čierna topánka a zvonček na krku alebo na topánkach.

4 38

Glóbus vyrobený pomocou pštrosích vajec je zrejme najstarším glóbusom na svete. Tento glóbus pochádza z roku 1504 a zobrazuje Nový svet, vyrytý s nepoškvrnenými detailmi na dvoch spojených poloviciach z pštrosích vajec. Objavil ho rakúsky zberateľ a názvy na mape Nového sveta sú v latinčine.

5 47
6 40

Vlky a havrany majú symbiotický vzťah. Havrany privedú vlkov ku koristi, aby si mohli vziať časť zvyškov. Hrajú spolu tiež hry, kedy si naháňajú chvosty medzi sebou a rozvíjajú si tak individuálne priateľstvá.

7 40

Pred vytvorením animovaného filmu Hľadá sa Nemo musel interný umelecký tím spoločnosti Pixar absolvovať kurzy morskej biológie, oceánografie, ichtyológie a potápania, aby bol vzhľad a dojem postáv a ich sveta ten správny.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.