Ashwagandha tablety objavuje stále väčšie množstvo Slovákov – O čo ide?

201

Počuli ste o už rastline s názvom Ashwagandha? V Európe je známa už od 16. storočia ale až teraz sa znova objavuje v mnohých domácnostiach ako užitočný doplnok stravy v podobe kapsúl alebo tabliet. Označuje sa tiež za kráľovnú ajurvédskych liečiv a jej účinky sa týkajú prevažne mentálnych a psychických vlastností . Avšak niektoré výskumy naznačujú aj jej účinky na zvýšenie sily, zefektívnenie glukózového metabolizmu či zvýšenie hladiny testosterónu. Rastlina rastie v Indií prevažne v suchých oblastiach, pestuje sa aj v Nepále alebo Číne.

Ashwagandha
Iné názvy tejto rastliny sú napríklad: Zimná Čerešna, Indický Ženšen, Withánia Opojná..

Ashwagandha Tablety sú obľúbené medzi športovcami

Práve zvýšenie sily alebo testosterónu je niečo, čo zaujalo predovšetkým komunitu ľudí, ktorí pravidelne navštevujú posilňovne a fitness centrá. Medzi prvé internetové obchody, ktoré začali kapsule a tablety z Ashwagandhy ponúkať patrili práve tie s doplnkami výživy pre športovcov a samozrejme internetové lekárne. Cvičenci si vo svojích skúsenostiach s užívanim Ashwagandhy všimli aj jej účinky na svoj mentálny stav. V recenziách píšu, že majú viac energie, vyrovnanejší duševný stav, lepšie zvládajú stres alebo dokonca majú lepšiu kvalitu spánku, ktorá vedie k lepšej regenerácií svalového tkaniva. Pomocou kapsúl sa tak lepšie vyrovnávajú napríklad s pretrénovanim alebo stresom, ktorý sprevádza napríklad profesionálnych športovcov pred súťažou. Okrem tabliet existuje aj Ashwagandha ako čaj.

Zvýšenie sexuálnej aktivity a libida

Medzi už spomenuté účinky tabliet s obsahom extraktu z Ashwagandhy môže patriť napríklad aj zlepšenie kvality sexuálneho života u mužov. Podľa viacerých štúdií môže užívanie Indického Ženšenu (slovenský názov) viesť k lepšej kvalite spermií (zdroj). Podľa jednej zo štúdií za po 3 mesačnom užívaní tohto doplnku podarilo 13% párom otehotnieť.

ashwagandha tablety

Ako vybrať najlepšie tablety či kapsule s obsahom Ashwagandhy?

Ak ste sa rozhodli dať tomuto doplnku výživy šancu mali by ste sa informovať o jeho vedľajších účinkoch, ktoré nájdete napríklad aj v odkaze na začiatku tohto článku. Aj keď sa Ašvaganda považuje za prevažne bezpečnú určite by ju nemali užívať tehotné a dojčacie ženy, deti alebo ak je niekto citlivý na zloženie výrobku. Pri kombinácií s inými liečivami alebo preventívne by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom. Rovnako neprekračujte dennú odporúčanú dávku.

Kvalitné ashwagandha tablety by mali obsahovať vysoký podiel withanolidov, čo je účinná látka z koreňa tejto rastliny. Tiež by mal výrobca uvádzať výrobný proces, ktorý musí byť kvalitný so všetkými potrebnými certifikátmi. Rovnako by tablety alebo kapsuly nemali obsahovať žiadne zbytočné prírodné látky.

TIP na článok: Ako funguje Ashwagandha pri problémoch so štítnou žľazou?

 

Máte skúsenosti s užívaním tabliet či kapsúl s obsahom Ašvagandy? podeľte sa o ne v komentároch !

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre