6 bizarných trestov, ktoré presne nezodpovedajú zločinu

621

Buďte pripravení na dôsledky svojich činov. Na prvý pohľad to znie jednoducho, ale niekedy sú dôsledky v porovnaní s činmi kuriózne nevyvážené a ľudia to nie vždy vedia dopredu. V oblasti spravodlivosti majú tresty slúžiť ako odstrašujúci prostriedok a poskytovať pocit spravodlivosti tým, že primerane zodpovedajú závažnosti spáchaného trestného činu. Existujú však prípady, keď sa uložený trest môže zdať neprimeraný alebo dokonca bizarný v porovnaní s povahou trestného činu. Tento článok sa zaoberá nekonvenčnou spravodlivosťou a skúma šesť trestov, ktoré sa vymykajú očakávaniam a poukazujú na zložitosť rovnováhy medzi odplatou a rozumom. Tieto prípady osvetľujú zvláštnosti a občasné absurdity v oblasti trestov. Pridajte sa k nám a ponorte sa do sveta, kde spravodlivosť nadobúda nečakané podoby a spochybňuje naše chápanie toho, čo presne zodpovedá zločinu.

Vlastníctvo pier orla skalného vás môže dostať do väzenia

Orly skalné sú symbolom Ameriky od roku 1782. V roku 1978 boli tieto vtáky zaradené do zoznamu ohrozených druhov. V roku 2007 sa vďaka obrovskému úsiliu o záchranu tohto druhu skutočne dostali zo zoznamu ohrozených druhov. Cesta k tomuto úspechu však bola vydláždená prísnymi pravidlami pre každého, kto sa odvážil skrížiť cestu tomuto majestátnemu vtákovi. Lov a zabíjanie orlov je nezákonné, a to má veľký zmysel. O niečo menej zmysluplné je, že nezákonné je aj vlastnenie čohokoľvek, čo má niečo spoločné s orlom skalným. To znamená, že ak máte perie orla skalného, páchate trestný čin, aj keď ste ho len našli na zemi.

bald eagle flying on skies
Photo by Mathew Schwartz on Unsplash

Zákon o ochrane orla skalného a orla kráľovského z roku 1940 zakazuje komukoľvek uloviť jedného z týchto vtákov alebo čokoľvek, čo s nimi súvisí, vrátane hniezd, vajec a peria. Trest za prvý priestupok môže zahŕňať pokutu 100 000 USD a rok väzenia alebo oboje. Z právneho hľadiska môžu perie vlastniť len členovia uznaných indiánskych kmeňov, ktorí ho môžu používať na určité obradné účely. Majte na pamäti, že ide o maximálne tresty a pravdepodobne nebudete pokutovaní a uväznení, ak nájdete jediné pierko. Napriek tomu by ste určite mohli byť nútení ho vrátiť, a ak to odmietnete, môžu byť následne podniknuté právne kroky.

Thajskí policajti sú potrestaní náramkami Hello Kitty

Existuje istý myšlienkový prúd, ktorý hovorí, že ponižovanie je vhodnou formou trestu. Spomeňme si na Šarlátové písmeno a myšlienku, že cudzoložník má byť označený, aby sa mu všetci mohli vysmievať. Psychológovia nemusia súhlasiť s tým, že ponižovanie je ideálne, najmä pre deti, ale stále sa to deje.

Hello Kitty statues
Photo by Jiaqi Zhang on Unsplash

V Thajsku, ak sa zistí, že členovia policajného zboru porušili nejaké pravidlá, ich trest môže byť vymeraný nápadným a ponižujúcim spôsobom. V tomto prípade je to ružová páska na ruku Hello Kitty. Polícia má byť vzorom dodržiavania pravidiel, takže ak je policajt prichytený pri odhadzovaní odpadkov alebo nelegálnom parkovaní, dostane na stôl túto pásku, aby ju videli jeho spolupracovníci.

Dotyk s členom thajskej kráľovskej rodiny bol trestným činom

Keď už hovoríme o Thajsku, ukázalo sa, že pravidlá tejto krajiny sú také náročné, že sa v jednom extrémnom prípade strašne zvrtli. Stalo sa to v roku 1880, keď kráľovná Sunandha Kumariratana bola na dovolenke so svojou rodinou a so svojou dcérou preplávala loďou rieku. Prúd bol silný a čln sa prevrátil.

white yacht in middle of blue sea
Photo by Roberto H on Unsplash

Okolo bolo veľa strážcov a služobníctva a človek by si myslel, že sa niekto poponáhľa zachrániť kráľovnej život, ale mýlil by sa. Jeden z vtedajších zákonov stanovoval, že nikto sa nesmie dotknúť člena kráľovskej rodiny z akéhokoľvek dôvodu – pod hrozbou smrti. Akýkoľvek dotyk sa mohol považovať za hrdelný zločin. V dôsledku toho sa kráľovná aj jej dcéra utopili. Kráľ vraj napriek dodržiavaniu zákona uväznil všetkých, ktorí ich mohli zachrániť, a potom zákon úplne zrušil, aby sa to už nikdy nemohlo opakovať.

Pokus o samovraždu je v mnohých krajinách trestným činom

Väčšina ľudí si všeobecne uvedomuje, že pokus o samovraždu je príznakom nejakého duševného ochorenia, ktoré pravdepodobne súvisí s depresiou. Osoby, ktoré sa pokúsia o samovraždu, môžu byť zatknuté alebo zadržané v nemocniciach, ale je nádej, že osoba bude môcť navštíviť lekára a získať pomoc, aby sa dostala k základnej príčine, prečo sa pokúsila vziať si život. To je v každom prípade ideálny výsledok.

seashore during daytime
Photo by Cristofer Maximilian on Unsplash

Na mnohých miestach, najmä v minulosti, bol pokus o samovraždu jednoducho očiernený. Až do 50. rokov 20. storočia bola v Británii snaha o samovraždu trestná a malá časť páchateľov bola odsúdená na trest odňatia slobody. Ešte v 13. storočí, ak niekto spáchal samovraždu, jeho pozostalá rodina bola potrestaná a všetok majetok mu zobrala vláda. V mnohých krajinách je to stále trestný čin. Najprísnejšie zákony pre páchateľov majú Bahamy a ak niekto prežije, môže byť za to odsúdený na doživotie.

Porušenie etikety na Oxforde sa trestalo pitím piva

Na Oxforde, tejto prestížnej starej britskej univerzite, tých, ktorí nejakým spôsobom porušia etiketu, postihne trest nazývaný sconcing. Medzi tieto priestupky môže patriť napríklad aj zlé ovládanie latinčiny. Tento postup pochádza z roku 1600 a odvtedy sa trochu vyvinul do súčasnej podoby, ktorá existuje na mnohých školách.

beige concrete building under blue sky during daytime
Photo by Ben Seymour on Unsplash

Osoba, u ktorej sa zistí, že porušila nejaké etické pravidlo, je nútená podstúpiť sconcing, ktorý zahŕňa vypitie pinty piva. Je to niečo ako prepracovaná hra na pitie, pri ktorej sa pri správnom postupe môžu opiť všetci.

Do roku 2009 neexistoval v Mississippi žiadny trest za predaj detí

Tento zločin sa zdá byť neuveriteľne hrozný a jediné, čo je ešte neuveriteľnejšie, je to, že zaň nebol vôbec žiadny trest. Až do roku 2009 neexistoval v štáte Mississippi žiadny trest za predaj dieťaťa. Technicky to nebol trestný čin. Vyšlo to najavo len preto, že v roku 2008 sa istá žena pokúsila predať svoju vnučku za 2 000 dolárov a auto. Žena bola obvinená len z porušenia podmienky, ktoré nesúviselo s týmto incidentom, pretože v zákonoch nenašli platný trestný čin, z ktorého by ju mohli obviniť.

five children smiling while doing peace hand sign
Photo by Larm Rmah on Unsplash

Keď prípad vyšiel najavo, bol navrhnutý a prijatý nový zákon, vďaka ktorému Mississippi skočilo do 21. storočia, len o pár sto rokov neskôr. Zaujímavé však je, že stále neexistuje federálny zákon zakazujúci predaj detí. Bol prijatý zákon na ich ochranu pred obchodovaním so sexuálnymi službami, ale v jeho znení sa vynechal predaj detí na účely adopcií na čiernom trhu alebo len pre starý dobrý zisk.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.