Albert Einstein, Michael Jordan či Shakira to mali v začiatkoch naozaj ťažké. Aké pády predchádzali ich úspechu ?

2373

Každý z nás má občas zlé obdobie, no ani celebrity nezaostávajú. Prinášame Vám článok s najväčšími životnými pádmi známych osobností. Ich učitelia, tréneri, šéfovia ani len netušili, na akú sľubnú kariéru mali našliapnuté.

1. Albert Einstein

1 44

Jeden z najznámejších brilantných mozgov na svete, Albert Einstein, mal v detstve problém s rečou. Do svojich štyroch rokov nedokázal povedať jediné slovo a jeho učiteľka s vážnosťou v tvári oznámila rodičom, že ich dieťa je spomalené a nikdy z neho nič nebude. Za mlčanlivosťou sa však skrýval nevídaný intelekt.

Aj preto sa dnes zaužíval lekársky názov Einsteinov syndróm, ktorý postihuje prevažne chlapcov. Mnohé z detí s oneskoreným vývojom reči totiž môžu byť veľmi inteligentné. Dokazujú to aj takzvané tiché testy, pri ktorých tieto deti nemusia rozprávať. Americký ekonóm, neskôr prednášajúci na Standfordskej univerzite, Evan Thomas Sowell, prvýkrát použil termín „Einsteinov syndróm“ vo svojej knihe

Neskoro-hovoriace deti, ktorú vydal v roku 1997 a opisuje v nej tiché deti ako veľmi inteligentné. O tom svedčí aj štúdia, ktorú organizoval v roku 2002 s doktorom Stephenom Camaratom.

2. Michael Jordan

2 42

Koncom 70. rokov na Laney High School len zriedka zaradili študentov druhého ročníka do univerzitného tímu. Hlavný tréner Pop Herring bol tvrdohlavý tréner zo starej školy. V roku 1978 sa však uvoľnilo v tíme miesto, no tréner mohol vziať len jedného druháka. Herring si nevybral Michaela Jordana, ale jeho najlepšieho kamaráta Leroya Smitha, čím Michaelovi zmaril sny o kariére v univerzitnom tíme.

Táto udalosť ho natoľko zlomila, že utiekol zo školy domov, zamkol sa vo svojej izbe a rozplakal sa. Kevin Edwards, ktorý bol v tom čase rozohrávačom univerzitného tímu sa vyjadril, že Jordan nemá potenciál na sľubnú kariéru a opísal ho ako vychudnuté 180 cm vysoké dieťa s obrovskými rukami.

3. Walt Disney

3 7

Na príbehu Walta Disneyho, autora úspešných animovaných rozprávok, bol inšpirujúci jeho začiatok kariéry. Po krátkom čase, vo veku 22 rokov bol vyhodený z redakcie v Missouri. Podľa jeho šéfredaktora bol málo kreatívny, chýbala mu fantázia a dobré nápady. To však nebolo jediné jeho zlyhanie. Jeden z jeho prvých počinov sa volal Laugh-O-Gram Studios. Tu začal podnikať a tvoril karikatúry.

O rok neskôr Waltovo štúdio skrachovalo. Nakoniec sa rozhodol zamerať sa na výnosnejšiu oblasť: Hollywood. S bratom sa presťahovali do Kalifornie a začali produkovať úspešný kreslený seriál. V roku 1928 sa Walt Disney preslávil najmä ako Oswald the Lucky Rabbit. Paradoxom je, že štúdio Disney v roku 1996 kúpilo spoločnosť ABC. Táto spoločnosť vlastnila noviny, z ktorých bol Disney prepustený.

4. Steve Jobs

4 7

Spoločnosť Apple založili v roku 1976 Steve Jobs a Steve Wozniak. Jobs bol tvorca nápadov a riešil obchodnú stránku vecí, Wozniak bol inžiniersky expert. Ani jeden z mladíkov však nemal skúsenosti s vedením spoločnosti. Problém bol v tom, že Steve Jobs si rýchlo vydobyl povesť, že sa s ním ťažko pracuje. Uprednostnil detaily, často na úkor pocitov svojho tímu a termínov ich odovzdania. Jobs, vylúčený z Apple po neúspešnom prevrate v zasadacej miestnosti, založil svoj vlastný startup.

Tento startup nakoniec kúpil zúfalý Apple, ktorý v tom čase nutne potreboval vedúce postavenie v prezentácii produktov. Onedlho sa Jobs stal dočasným generálnym riaditeľom, potom stálym generálnym riaditeľom a Apple sa z technologického priemyslu stal najhodnotnejšou spoločnosťou na svete.

5. Oprah Winfrey

5 7

Predtým, ako sa stala hviezdou dennej televízie, bola Oprah Winfrey prepustená z práce reportérky večerných správ v baltimorskej WJZ-TV, pretože bola podľa vyjadrenia režiséra „nevhodná pre televízne správy“ a nedokázala oddeliť svoje emócie od príbehov, ktoré v správach prezentovala. Dostala dennú televíznu šou ako útechu a našla svoje skutočné povolanie. Odvtedy toto meno získalo za svoju prácu rôzne ocenenia a vyznamenania, vrátane ceny Emmy v roku 1998 za celoživotné dielo.

6. The Beatles

6 6

Na Silvestra v roku 1961 sa Beatles viezli v snehovej búrke z Liverpoolu do Londýna. Nasledujúci deň si založili obchod v Decca Studios a za pár hodín nahrali 15 skladieb. Piesne odzrkadľovali to, čo v tom čase pravidelne predvádzali, zmes rocku, R&B, rozkolísaných štandardov a originálov. The Beatles sa ako neskúsení mladíci zúčastnili jedného z konkurzov nahrávacej spoločnosti Decca. Šéfovia konkurzu ich po vypočutí pásky ešte 1. januára 1962 odmietli s odôvodnením, že neznejú tak dobre a ich skladby nemajú budúcnosť v šoubiznise. Ešte v ten istý rok sa táto známa miestna kapela stala najobľúbenejšou rockovou kapelou v celom Anglicku.

7. Hugh Jackman

7 8

Slávny herec Hugh Jackman bol v jeho mladom veku vyhodený zo zamestnania v obchode, pretože príliš veľa času strávil komunikáciou so zákazníkmi. Podľa vedenia obchodu trávil komunikáciou s ľuďmi toľko času, že mu neostával priestor na pracovné povinnosti. To však nebol jediný jeho pád. Jednou z najobľúbenejších postáv X-Mena je práve Hugh Jackman, ktorý je držiteľom Guinessovej knihy rekordov za najdlhšiu kariéru ako superhrdina z Marvelu naživo.

Ukázalo sa však, že takmer prišiel o svoju kariéru, kým sa nezačala. Jackman si spomenul, ako ho vďaka nevýraznému výkonu a prekvapivému nedostatku sebavedomia takmer vyhodili z X-Menov. Aj keď je teraz považovaný za hollywoodsku oporu, Jackman bol pri natáčaní svojho prvého filmu Marvel stále novou tvárou. Jeho neskúsenosť a nedostatok sebadôvery sa prejavili v jeho výkone – a takmer viedli k tomu, že prišiel o prácu. No v ďalších častiach dokázal, že na to má a tak mu režiséri rolu ponechali.

8. J.K. Rowlingová

8 4

Kniha J. K. Rowlingovej Harry Potter a Kameň mudrcov bola veľakrát odmietnutá, často ju vo vydavateľstvách vysmiali, kým sa kniha stala bestsellerom a autorku dokonca vyhodili z práce v londýnskej pobočke Amnesty International, kde pracovala ako sekretárka, pretože namiesto práce písala príbehy na svojom počítači. Teraz má milióny a zo zoznamu miliardárov Forbes sa v roku 2012 vzdala miliónov libier, ktoré venovala na charitu. Prvý diel Harryho Pottera písala Rowlingová niekoľko rokov, brala to ako záľubu a chcela urobiť radosť deťom.

9. Steven Spielberg

9 4

Steven Spielberg 3-krát odmietnutý zo Školy divadla, filmu a televízie z University of Southern California. Oni však nevideli a neocenili jeho talent v réžii. Preto sa prihlásil na inú školu. Prihlásil sa teda na filmovú školu na Kalifornskej štátnej univerzite v Long Beach, kde ho napokon prijali. Počas štúdia mu netrvalo dlho, kým získal stáž na oddelení strihu v Universal Studios. Žiadnu školu teda neukončil, no za svoju réžiu a filmy získal 3 Oskarov, 7 Zlatých glóbusov a 11 cien Emmy, takže sa zdá, že mu tie pády a zlyhania napokon kariéru nepokazili.

10. Madonna

10 2

Svetoznáma Madonna je teraz možno kráľovnou popu, ale predtým, ak ju niekto poznal, vedel, že, opustila vysokú školu tak sa zamestnala v Dunkin’ Donuts. V snahe presadiť sa ako speváčka v New Yorku ju jedna nahrávacia spoločnosť odmietla s tým, že v ich projekte chýba kvalitný materiál, nazvali ju nudnou so všedným hlasom. Kým sa učila tancovať súbory moderného tanca, chodila na hodiny v Alvin Ailey American Dance Theatre, snažila sa vyžiť z práce v donutovej reštaurácii. Dlho však nevydržala.

Aj keď je známa tým, že je šikovná a tvrdo pracuje, asi po týždni ju vyhodili z práce. Madonna možno nie je manuálne zručná, Napriek tomu to nevzdala, makala na sebe desaťročia a nakoniec získala speváčka celkovo 266 ocenení a robí hudbu dodnes.

11. Shakira Mebarak

11

Obľúbená speváčka Shakira sa hudbe venovala od detstva. Svoju prvú pieseň zložila keď mala len 8 rokov. Počas štúdia sa chcela angažovať aspoň v školskom zbore, no učiteľ ju zo zboru vyhodil. Nešetril na nej kritikou, pred ostatnými spolužiakmi jej povedal, že sa jej hlas nedá počúvať, pretože cíti z jej hlasu silné vibrácie, až také, že znie ako békanie kôz. Shakiru to síce zlomilo, ale jej rodičia boli pre ňu obrovskou oporou a o 10 rokov už vystupovala na pódiách. Na svoje ťažké začiatky a traumu však nezabudla a nehanbí o tejto téme hovoriť. Mladých ľudí naďalej podporuje, aby si tvrdo išli za svojím snom.

Zdroj: 1234567891011 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.