Zinok na akné – Pomôže vám krém alebo tablety s chorou pleťou?

1275

Otázky týkajúce sa prevencie, liečby, či účinného spôsobu zníženia výskytu akné sú známe miliónom ľudí, ktorých postihuje. Akné má dopad nielen na fyzický vzhľad pleti, ale neraz má za následok výskyt emocionálnych či sociálnych ťažkostí. Existuje mnoho produktov a techník, ktoré garantujú vyriešenie problémov s akné. Jednou z najviac skúmaných foriem liečby akné je práve zinok.

zinok na akne

Čo je zinok?

Zinok je základný stopový prvok, ktorý je pre ľudské telo veľmi potrebný. Je prítomný vo všetkých orgánoch, tkanivách, tekutinách a sekrétoch ľudského organizmu. 83% zinku sa nachádza v kostrovom svalstve a kostiach. Zinok v prvom rade bojuje proti škodlivým bunkám, infekciám, vírusom a baktériám, čím chráni imunitný systém a má aj protizápalové účinky.

Zinok sa používa na liečbu zápalových ochorení kože ako melazma, rosacea, seboroická dermatitída a ekzémy.

O zinku sa hovorí aj ako o „mineráli krásy“, pretože má obzvlášť priaznivý vplyv na pokožku, nechty a vlasy. Keď ho máme nedostatok, prejaví sa to lámaním nechtov, vypadávaním vlasov, ekzémami, vyrážkami a suchou šupinatou pokožkou.

Zinok prijímame predovšetkým zo stravy. Dostatok je ho v červenom mäse, morských plodoch, hydinovom mäse, fazuli, orechoch, obilninách či rôznych semenách. V prípade, že ho máme nedostatok, môžeme siahnuť aj po rôznych doplnkoch zinku. V prípade podpory zdravia pokožky je potrebné prijímať aj ďalšie vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú pokožku chrániť a revitalizovať.

Vznik akné

Akné vzniká v dôsledku upchania vlasových folikulov kožným mazom, baktériami a odumretými kožnými bunkami. V prípade, že pokožka je príliš mastná, póry sa upchajú a to vedie k vzniku bielych bodiek, čiernych bodiek, pustulam alebo cystám na tvári, krku, hrudníku a chrbte.

Vzhľadom na protizápalové účinky zinku, ktoré pomáhajú znižovať opuchy a začervenanie pleti, je zinok vhodnou voľnou v boji proti akné.  Pomáha tiež hojiť rany a znižuje riziko výskytu jaziev po akné.

Akú formu zinku zvoliť na akné – Krém alebo tablety?

tablety  a krém

Zinok možno prijímať buď prirodzene z pestro vyváženej stravy, čo sa považuje za najlepší spôsob príjmu zinku. Odporúčaná denná dávka zinku pre dospelého je 40 mg, v prípade liečby akné je prijateľné akékoľvek množstvo v rozmedzí medzi 40-150 mg. Konkrétne množstvo prijímanej dávky zinku závisí od závažnosti akné.

Zinok okrem potravy možno do ľudského organizmu dostať pomocou doplnkov. V prípade akné sa môžete rozhodnúť, či uprednostníte perorálny príjem (tablety) síranu zinočnatého, ktorý je najlepšie a najrýchlejšie telom absorbovaný alebo zinok na pleť aplikujete zvonka ako krém. Zinok prijímaný v strave alebo formou perorálnych doplnkov je odporúčaný v prípade ťažkej formy akné. Ak je akné miernejšie, jeho vyčistenie je možné aj pomocou aplikácie zinku zvonka. V takomto prípade sú výsledky pozorovateľné niekedy až po troch mesiacoch.  Ak sa do tejto doby u vás nedostavia žiadne výsledky, je vhodné uvažovať o liečbe akné „zvnútra“.

Zinok je dostupný buď ako samostatný minerál alebo v kombinácii s inými vitamínmi a minerálmi. Zinok možno nájsť pod označením octan zinočnatý, glukonát zinočnatý alebo už spomínaný síran zinočnatý.

Ako aplikovať zinok lokálne?

Lokálna aplikácia zinku je vhodná, ako sme už vyššie uviedli, v prípade mierneho výskytu akné a zároveň dostatočného príjmu zinku zo stravy. Táto forma však nie je účinná v prípade výskytu uzlín a cýst akné.

Pred aplikáciou akéhokoľvek produktu sa vždy odporúča urobiť si test na pokožku mimo tváre po dobu 24 hodín pre prípad, že by sa objavila alergická reakcia. Tá sa prejaví začervenaním, vyrážkou alebo žihľavkou. V takomto prípade daný produkt nepoužívajte.

Vždy sa však riaďte pokynmi na etikete produktu, pretože niektoré produkty je treba aplikovať častejšie, iné menej často, niektoré ráno alebo len večer.

Prípadné vedľajšie účinky

Niekedy je menej viac. A to platí aj v prípade zinku. Predávkovanie sa doplnkami zinku má za následok riziko neurologických javov ako je slabosť alebo necitlivosť končatín. Nadmerný príjem zinku sa predovšetkým prejavuje nevoľnosťou, vracaním, hnačkou, „kovovou chuťou“ a môže viesť až k poškodeniu žalúdka a obličiek. V prípade konzumácie alkoholu je vstrebávanie zinku ťažšie. Ideálne je vždy začať menšou dávkou a postupne ju zvyšovať.

Ak aplikujete zinok lokálne, prestaňte ho používať v prípade, že sa u vás prejaví začervenanie, vyrážka alebo žihľavka. V prípade citlivejšej pokožky sa zvyknú na pleti objaviť vedľajšie účinky v intenzívnejšej miere. Dobré je tiež zvážiť používanie viacerých produktov v boji proti akné naraz. Niekedy sa to nevypláca.

Ďalšia liečba akné – Lieky a doplnky

V prípade boji proti akné sa odporúčajú ďalšie prípravky  na zníženie mastnoty a odstránenie baktérii z pleti. Tieto prípravky obsahujú napríklad:

  • Benzoylperoxid, ktorý zabíja baktérie spôsobujúce akné
  • Kyselinu salicylovú, ktorá pomáha v boji proti mastnote, zápaloch a odumretých bunkách
  • Dostatok vitamínov na pleť je dôležitý pre jej správne fungovanie
  • Kyselinu glykolovú pomáhajúca regulovať odumreté bunky a exfoliuje pokožku
  • Kyselinu mliečnu, ktorá dobre pôsobí na citlivú pokožku a pomáha pri exfoliácii

Ďalšími vhodnými liekmi na akné sú retinoidy, ktoré odlupujú a odstraňujú odumreté bunky pokožky či znižujú zápal.  V prípade stredne závažného akné môžu pomôcť perorálne antibiotiká zameriavajúce sa na baktérie P. acnes zodpovedajúce za akné. Vo veľmi závažných prípadoch možno použiť aj steroidnú injekciu na rýchle zníženie zápalu. Priaznivé výsledky by sa mali objaviť už počas 48 hodín.

Na záver

Zinok je veľmi dôležitým minerálom pre telo a pomáha mu ako zvonka, tak aj zvnútra. Má protizápalové, antibakteriálne a hojivé účinky, a preto môže byť zinok vynikajúcou voľbou v boji proti akné. Je však dôležité mať na pamäti, že zinok akné úplne nevylieči.

 

Užitočné zdroje:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/zinc-for-acne

https://eternaldermatology.com/zinc-and-acne/

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre