5 znakov, že ste boli v detstve hlboko zranení a vaše vnútorné dieťa stále trpí

1258

Detstvo je základom všetkého. Dieťa vníma veci od útleho veku a aj keď vedomé spomienky vieme vytiahnuť až od istého veku, tie podvedomé siahajú takmer ku dňu narodenia. Ale nie sú to iba spomienky, ale hlavne zážitky a prežívanie, ktoré z nás vyformovalo takú dospelú bytosť, akou sme teraz. V posledných rokoch sa v psychologických kruhov dosť často skloňuje pojem vnútorné dieťa. Je to práve to podvedomé dieťa v nás, ktoré sa vie tešiť z detinských maličkostí, ale nesie v sebe aj niektoré traumy, na ktoré sme možno zabudli, ale podvedome máme v sebe, že nás niekto zranil alebo nám ublížil. Aj keď to bolo nechtiac. Prinášame vám 5 znakov, ktoré hovoria o tom, že vaše vnútorné dieťa je stále ranené.

Normalizujete násilné správanie

3 20
Zdroj: canva

Nie každý má nádherné a ukážkové detstvo. Deti, ktoré sú svedkami násilia alebo na vlastnej koži ho museli okúsiť, majú väčšiu tendenciu stať sa tiež násilníkom. Najmä na svojich deťoch. Neplatí to samozrejme pre všetkých. Nie všetky deti, ktoré niečo také ako malé zažili musia prenášať toto správanie do dospelosti alebo dokonca na svoje deti. Výskumy však dokazujú, že až jedna tretina si nesie túto kliatbu so sebou a prenáša ju ďalej. Je to ako mor. Nebavíme sa samozrejme iba o fyzickom, ale aj o psychickom násilí. Mnoho dospelých, chce na také detstvo čím skôr zabudnúť, hanbia sa o tom hovoriť a snažia sa posunúť ďalej, bez toho, aby s tým čokoľvek robili alebo sa s tým vyrovnali. Tieto neliečené traumy majú vplyv takmer na všetko v ich životoch. Skúste sa nad tým zamyslieť. Ak ste niečo podobné v detstve zažili je nám to veľmi ľúto, ale nevplýva to váš dospelácky život až príliš? Mali by ste s tým niečo robiť.

Používate agresivitu ako riešenie

4 13
Zdroj: canva

Nemôžete za to. Ani si to neuvedomujete, ale nahromadená krivda a bolesť, to je ťažká nálož. A keďže niekedy vôbec nebolo v móde sa starať o emocionálnu inteligenciu, neviete, čo s týmito emóciami. Vaša podvedomá reakcia je agresívna. Aj keby ste reagovať inak, jednoducho vám to nejde. Neviete to ovplyvniť a v dospelosti vás ani nenapadane, že to všetko má zárodok už veľmi veľmi dávno, keď ste ešte boli dieťa. Pokiaľ máte záznam v registri trestov, tiež sa tomu nečudujeme. Takéto traumy v detstve podporujú v ľuďoch to najhoršie správania a majú potom sklon k násiliu a kriminálnej činnosti.

Používate maladaptívne stratégie správania

5 16
Zdroj: canva

Tieto stratégie sa prejavujú u ľudí, ktorí sa nevedia vysporiadať so stresom alebo zložitou situáciou. Prejavom môže byť napríklad obezita alebo anorexia. Taktiež môže spôsobiť, že ste závislí na omamných alebo psychotropných látkach. Skúste sa zamyslieť nad tým, prečo vlastne fajčíte a ako a kedy ste vlastne začali. Možno tam nájdete naozaj veľké množstvo odpovedí. Aby ste nás nechápali zle, nechcem teraz ani náhodou naznačiť, že za negatívne veci vo vašom živote, sú zodpovední vaši rodičia alebo tí, čo vám v detstve ublížili. To vôbec nie. Ako dospelí máte právo na svoje rozhodnutia a musí si ich byť vedomý. Chceme však iba poukázať na to, čo všetko takýto zážitok alebo zážitky z detstva môže vo vás zanechať, keď sa to snažíte potlačiť alebo vytesniť.

Cítite sa bezcenní

6 14
Zdroj: canva

Necítite sa hodný lásky a pozornosti. Jeden z najhorších pocitov, ktoré môže človek v sebe živiť. Pomalinky vás zvnútra zožiera, až to vyvrcholí do psychických problémov alebo niečoho horšie. Ak máte samovražedné sklony, môže to byť práve preto. Nie je hanba vyhľadať pomoc. Nemusíte s tým bojovať sami. Práve sme vám možno ukázali príčinu, ostatné bude na vás. Len to prosíme nenechajte tak. Nik o tom nemusí vedieť. Iba váš terapeut. Musíte si uvedomiť, že nie je nikde napísané, že to čo sa vám v detstve stalo, vás bude definovať celý život. Musíte tomu zobrať moc a bojovať za seba. To sa vám ale nepodarí, ak neprestanete v sebe potláčať.

Vaše fyzické aj psychické zdravie je nalomené

7 13
Zdroj: canva

Ako sme už spomínali vyššie, takáto nálož emócii a nevyriešených pocitov z detstva, je dosť drsná. Vôbec nie je jednoduché začať niečo riešiť alebo o tom aspoň hovoriť. Ale čím viac sa vám to zarýva pod kožu a ťahá vás to dole, tým budete apatickejší, depresívnejší a ťažké psychické problémy sú na svete. Hovorí sa, že všetky choroby a ochorenia človeka vznikajú v hlave. Keď tá hlava nie je v poriadku, ako dlho potrvá kým sa to začne prejavovať na vašom fyzickom zdraví? Dlho nie. Takže je načase byť naozaj dospelý, statočný a pokiaľ ste naozaj zažili v detstve niečo zlé, ste už dosť veľký na to, aby ste to zvládli a vysporiadali sa s tým. Nemusíte byť na to sami, ale musíte urobiť prvý krok.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.