12 marketingových trikov, ktoré maloobchodné predajne používajú, aby nás prinútili nakupovať viac

1612

Zamestnanci maloobchodu majú určité zručnosti, vďaka ktorým môžu zákazníci v obchode minúť viac peňazí bez toho, aby si to uvedomovali. Tieto triky však prestanú fungovať hneď, ako sa ich zákazníci naučia. Preto by sme vám chceli povedať o niektorých marketingových trikoch, ktoré maloobchodné predajne často používajú, a oplatí sa na ne myslieť, keď pôjdete nabudúce nakupovať.

1. Sekcie s voľným priestorom sú neprehľadné z nejakého dôvodu.

h1
Photo by BrightSide

Predajní asistenti zanechávajú neporiadok na odbavovacej ploche z nejakého dôvodu. Takto sa zákazníci budú chcieť vrátiť k úhľadným a usporiadaným expozíciám nových kolekcií, ktorých položky sú, samozrejme, drahšie.

2. V outletových obchodoch pravdepodobne nenájdete oblečenie známych značiek.

Teoreticky sa outletové predajne zdajú byť skvelým vynálezom, pretože sa predpokladá, že v nich nájdete tovar známych značiek za zvýhodnenú cenu. Bohužiaľ, nie je to presne tak, ako sa to deje. Vo väčšine prípadov outletové predajne fungujú ako samostatné značky. Zvyčajne predávajú tovar, ktorý bol vyrobený špeciálne pre ne, a to znamená, že je už pomerne lacný.

h2
Photo by BrightSide

Takže preškrtnuté ceny na visačkách sú len marketingovým trikom, pretože oblečenie na regáloch outletových predajní je často menej kvalitné.

3. Namiesto toho, aby ste sa sťažovali manažérovi predajne, je lepšie zavolať na zákaznícky servis.

h3
Photo by BrightSide

Vedúci predajne nemá vždy dostatočné právomoci na splnenie niektorých vašich požiadaviek. Ak máte problémy vo veľkom obchodnom reťazci, najlepšie je zavolať na zákaznícky servis. Ich zástupca si vypočuje vaše sťažnosti a dá vedúcemu predajne povolenie, aby vám umožnil vrátiť tovar, ak je napríklad poškodený.

Vo väčšine prípadov sa spoločnosti riadia pravidlom, že zákazník má vždy pravdu. Je teda väčšia pravdepodobnosť, že vašej sťažnosti bude vyhovené, ak zavoláte na zákaznícky servis.

4. Butiky majú vysoké prirážky.

h4
Photo by BrightSide

Skutočná cena väčšiny odevov predávaných v týchto obchodoch je oveľa nižšia. Prirážky sa môžu pohybovať až do 350 % pri oblečení, najmä džínsoch, a dokonca až do 500 % pri topánkach. A prirážky v butikových obchodoch, ktoré sa nachádzajú v oblastiach s vysokou návštevnosťou, sú zvyčajne oveľa vyššie ako v maloobchodných reťazcoch.

5. Nové oblečenie je najlepšie pred nosením vyprať.

h5
Photo by BrightSide

Zamestnanci maloobchodu priznávajú, že podmienky skladovania v predajniach nie sú ani zďaleka ideálne. Predtým, ako si oblečenie nájde svoje miesto v regáloch, môže byť uložené na policiach alebo v škatuliach. Potom si ich vyskúšajú rôzni ľudia a oblečenie môže spadnúť na špinavú alebo mokrú podlahu. Poradcovia v oblasti maloobchodného predaja odporúčajú čerstvo zakúpený tovar pred nosením vždy vyprať.

Rovnaké pravidlo platí aj pre nákupy v obchodoch s tovarom. Ich zamestnanci úprimne hovoria, že oblečenie pred vystavením na predajnej ploche neperú, pretože by to bolo príliš nákladné.

6. Vedenie od asistentov predaja vyžaduje, aby zvyšovali predaj.

h6
Photo by BrightSide

Nemusíte sa cítiť zle, keď vám asistenti predaja vnucujú iné produkty okrem tých, ktoré ste si už vybrali. Faktom je, že je to ich pracovná povinnosť, a ak to nerobia, dostanú zlý zápis.

Niekedy musia asistenti predaja odporúčať určitý tovar. Preto keď od asistenta predaja počujete slová: „Vyzerá to na vás skvele!“, mali by ste si dvakrát premyslieť, či tento tovar naozaj potrebujete.

7. Snobskí predavači vás môžu nabádať, aby ste si kúpili viac.

h7
Photo by BrightSide

Podľa štúdie je pravdepodobnosť, že zákazníci nakúpia, ak im pomáha snobský predavač, vyššia. Platí to však len pre luxusné maloobchodné predajne.

Pri návšteve týchto obchodov sú zákazníci ochotní kúpiť niečo naozaj drahé. A ak sa na tvári asistenta predaja objaví nápis: „Toto si nemôžete dovoliť“, hodnota vybraného tovaru sa v mysli zákazníka zvýši. Výsledkom je, že nákup radi uskutočnia.

8. Položky z online katalógu v obchode pravdepodobne nenájdete.

h8
Photo by BrightSide

Online nakupovanie a offline nakupovanie sú dve rôzne veci. Veľmi často sa stáva, že zoznam položiek uvedený na webovej stránke spoločnosti nezodpovedá zoznamu, ktorý je k dispozícii v obchodoch.

Ak teda chcete ušetriť na poštovnom a kúpiť si v obchode tovar, ktorý sa vám páči, môžete byť nakoniec sklamaní, pretože tento tovar nebude na sklade.

9. Obchody sledujú vaše vrátenia tovaru.

h9
Photo by BrightSide

Maloobchodné predajne sledujú nákupy a vrátenia tovaru všetkých svojich zákazníkov. Ak osoba vracia svoje nákupy príliš často, môže jej byť zakázaný vstup do obchodu z dôvodu podvodnej činnosti.

10. Položky vystavené na plochých stoloch sa budú kupovať s väčšou pravdepodobnosťou.

h10
Photo by BrightSide

V mnohých obchodoch sú odevy a topánky vystavené na plochých stoloch. To sa robí preto, aby si zákazník mohol odložiť svoje veci a dotknúť sa položky oboma rukami. Faktom je, že dotýkanie sa položiek je kľúčovým faktorom pri prechode od uvažovania k nákupu. Takže na rozdiel od položiek zavesených na regáloch je pravdepodobnejšie, že tie, ktoré sú umiestnené na stoloch, sa predajú rýchlejšie.

11. Na oblečenie s nedokonalosťami môžete získať zľavu.

h11
Photo by BrightSide

Predtým, ako si chcete kúpiť tovar, sa oplatí dôkladne si ho prezrieť. Ak sú na ňom súčasti, ktoré nie sú na svojom mieste, alebo trhliny, ktoré by tam nemali byť, je dobré ukázať ich predavačovi. Len málo ľudí vie, že týmto spôsobom môžete získať 15 – 20 % zľavu. Môže to trvať niekoľko minút, ale ušetríte tým nejaké peniaze.

12. To, ako cenovka vyzerá, zohráva veľkú úlohu.

h12
Photo by BrightSide

Túžbu zákazníka nakúpiť môže ovplyvniť mnoho faktorov vrátane cenoviek. Zvyčajne sa cena drahších položiek píše bez čiarky ako oddeľovač tisícov. Takto číslo vyzerá kratšie a z psychologického hľadiska zákazníka až tak nevystrašuje.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.