20 najzvláštnejších miest, ktoré Google na mapách rozmazal

15529

Každý z nás je občas zvedavý a keď si prečítame o nejakom mieste, pokúšame sa ho nájsť pomocou Google máp. Je však veľa miest, ktoré Google rozmazal nielen na mapách ale aj na pohľadoch z družice. O príčinách sa môžeme len domnievať. Tu je 20 najzvláštnejších z nich.

1. Jadrová lokalita Marcoule, Francúzsko

1 11
Zdroj: Belang Tarung

Lokalita známa ako jadrová lokalita Marcoule sa nachádza v juhovýchodnom regióne Francúzska. Keď sa ho však pokúsite nájsť na Google Earth, všimnete si, že satelitné zobrazenie poskytuje iba rozmazané obrázky. Pretože oblasť pravdepodobne uchováva vládne údaje a tajné technológie (alebo aspoň utajované informácie nejakého druhu), jej priestory nie sú otvorené pre civilné sledovanie. Ak by ste to miesto chceli vidieť, pravdepodobne budete musieť prejsť autom. A aj tak skutočne uvidíte len pletivové ploty a ostnatý drôt. Ak chcete získať niečo viac, pravdepodobne by ste si museli naplánovať stretnutie s personálom zariadenia.

2. Skryté domy v Stockton-On-Tees, Anglicko

2 5
Zdroj: Gazette Live

Zatiaľ čo mnohé miesta sú z jasných vládnych dôvodov rozmazané, iné sú skryté viac podozrivo. Jednou z takýchto záhad sú takzvané „skryté domy“ v Stockton-On-Tees. Toto miesto sa nachádza v severovýchodnom Anglicku a má približne 85 000 obyvateľov. A niektorí z týchto ľudí žijú v domoch, ktoré nemáme dovolené vidieť. Z nejakého dôvodu sú dva domy v tomto malom meste záhadne rozmazané z digitálneho zobrazenia. Dokonca aj pri prechode na Google Street View sú dva domy nápadne cenzurované. Aj keď by ste mohli špekulovať, že sú domovom presťahovaných členov programu na ochranu svedkov, skutočná odpoveď zostane v nedohľadne.

3. Brána do pekla, Čína

3 10
Zdroj: Sometimes Interesting

Dvere sa nie vždy javia ako dvere. Niekedy sa javia ako portály do inej dimenzie. A to je to, čo tu máme: Dvere do pekla. Tieto „dvere“, ktoré sa nachádzajú v horách Číny, sa zobrazujú v službe Google Satellite View a zdá sa, že nedávajú veľký zmysel. Niektorí recenzenti sú skeptickí, čím vlastne diera je. Vyzerá to, že by to mohla byť starodávna baňa alebo možno náhodne rozvinuté prepadlisko či závrt. Závrty sú často spôsobené presýtením určitých typov hornín. Toto nasýtenie spôsobí, že sa hornina rozpadne a prepadne, pričom v jej stope zostane diera.

4. Záhada na Sibíri, Rusko

4 4
Zdroj: Google Maps

O väčšine týchto rozmazaných miest vieme určité veci. Pri mnohých z nich je to tým, že ich vlastnia tajné vládne agentúry alebo sú to iné miesta, kde sa nachádzajú technologické tajomstvá. A kvôli tomu musia podstúpiť nejakú zmluvnú dohodu so spoločnosťou Google, aby laikom umožnili prístup k tajomstvám miesta. Čo teda obsahuje táto záhadná škvrna v sibírskej tundre na severe Ruska? No môžeme len usudzovať. Možno je to zrekonštruovaná vojenská základňa alebo sklad zbraní. Nech je to čokoľvek, vieme, že je to príliš dôležité (pre niekoho), aby to bolo rozmazané na Google Earth. Ak by ste to miesto chceli vidieť, museli by ste si rezervovať výlet do sibírskej tundry.

5. Budova Michaela AAF, Utah

5 4
Zdroj: Pinterest

Utah je jedným z najkrajších amerických štátov. Je domovom úchvatných národných parkov, ako aj mnohých tajných lokalít, vďaka čomu patrí medzi geologicky zaujímavé územia. Je tiež domovom rozľahlej púšte. Z tohto dôvodu je toto miesto predmetom mnohých tajných projektov. Podobne ako Area 51 a Area 52, aj Michael AAF Building v Utahu je domovom niektorých tajných projektov. Tu sú však projekty chemicky dôležité. Inými slovami, zariadenie je továreň na výrobu chemických zbraní. A ako ste pravdepodobne očakávali, cieľ zariadenia robí jeho činy mimoriadne tajnými. Keď sa pokúsite zobraziť miesto prostredníctvom aplikácie Google Earth, počítajte s rozmazaním.

6. Kráľovský pálác v Amsterdame, Holandsko

6 4
Zdroj: Acrimonia

Amsterdam je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na svete. Amsterdam, ktorý si udržiava svoj štatút hlavného mesta Holandska, je plný najrôznejších kurióznych faktov. Jednak sa nachádza približne 4 metre pod hladinou mora. To znamená, že ak by globálna hladina morí naďalej stúpala (čomu nasvedčuje globálne otepľovanie), rýchlo ho zaplaví more. Kráľovský palác však obklopujú ďalšie zaujímavé fakty. Tu napríklad nemôžete vidieť skutočné veci z Google Earth. Zatiaľ čo všetko okolo palácovej štruktúry je ostro viditeľné, všetko v strede je zakázané. Nie je jasné, prečo je to tak, keďže miesto je verejné a môžu ho navštíviť turisti a podobne.

7. Národný park Tantauco, Čile

7 4
Zdroj: Pinterest

Google Mapy vám umožnia prezerať si miesta zhora, ale je jasné, že to neplatí pre všetko. Národný park Tantauco v Čile je iný. Namiesto toho, aby bol vo verejnom vlastníctve štátu alebo federálnej vlády, je v súkromnom vlastníctve. A z tohto dôvodu Google Earth pravdepodobne nikdy nedostal povolenie na zobrazenie miesta v ich programe Google Earth. A tak, ak chcete vidieť park, budete ho musieť navštíviť staromódnym spôsobom a ísť tam osobne.

8. Letisko Minami Torishima, Japonsko

8
Zdroj: Love Exploring

Japonsko má bohatú históriu a množstvo úžasných geologických prvkov. Pri tom všetkom by ste očakávali, že niečo z toho chladu zostane záhadne pod pokrievkou. A to je prípad letiska Minami Torishima. Toto letisko, ako ste možno očakávali, existuje v rámci vojenskej základne. A kvôli tomu je to v Google Earth rozmazané. Ako sme videli, toto je nevyhnutná skutočnosť väčšiny vojenských základní. Keď veci používa armáda, sú vždy rozmazané v porovnaní s aplikáciami Google Earth. Ak si chcete pozrieť túto vojenskú pristávaciu dráhu, možno sa budete musieť stať japonským občanom, vstúpiť do armády a potom prejsť na druhú stranu, inak zostanete vonku v rozmazanom svete.

9. Jazero Baker, Kanada

9.
Zdroj: Dr. Boylan

Severná Kanada je domovom mnohých dávnych ľudských kmeňov. Jedným z nich sú pôvodné kmene Inuitov (známych aj ako Eskimáci). Títo ľudia majú svoju vlastnú zem v kanadskom chlade. Jedno z týchto miest sa nazýva Nunavut. Je úžasné, že jazero Baker v Nunavute je v aplikácii Google Earth rozmazané. Prečo by to mohlo byť? Je v jazere zbrojná pevnosť, ktorú držia Eskimáci? Nepravdepodobné. Je to pristávacia dráha na tajnú a prevádzkyschopnú vojenskú základňu? Tiež nepravdepodobné. Čo s najväčšou pravdepodobnosťou skrýva, je nedostatok povolenia, ktoré dali Inuiti vládam Spojených štátov a Kanady na prezentáciu Baker Lake v aplikácii Google Earth. Zdá sa, že aj naša planéta sa občas potrebuje zakryť.

10. Letecká základňa Ramstein, Nemecko

10
Zdroj: Spiegel

Nemecko je známe svojim bujným terénom a pokrokovými environmentálnymi dizajnmi, ktoré sú v ňom postavené. Tento priestor sa nachádza nad americkou leteckou základňou Ramstein. Toto letectvo, podobne ako iné rozmazané vojenské operácie, pravdepodobne skrýva nevýslovné tajomstvá. Mohli by vyrábať pokročilé zbrane? Mohli by držať jadrovú technológiu? No odpovede na tieto otázky zostali doteraz nezodpovedané. Bez udeleného súhlasu alebo schopnosti vidieť zhora zostanú tajomstvá tejto nemeckej vojenskej základne v tichosti.

11. Celá krajina, Severná Kórea

11
Zdroj: Mashable

Bez povolenia vám Google Earth nemôže veľa ukázať. A to je prípad Severnej Kórey. Keď si miesto priblížite, nezískate žiadne presné obrázky jeho geografie. Namiesto toho získate 2-D stvárnenie 3-D klímy. Nebudete poctení rovnakými detailmi, ako keď sa pozriete napríklad na Paríž. S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť a s neuveriteľnou satelitnou technológiou Google prichádza aj otázka súkromia. V tomto prípade sa krajina môže oslobodiť od pozorných očí satelitných snímok. Bez povolenia spoločnosť Google nemôže vykresliť satelitné snímky pre naše potreby zobrazenia. Možno sa jedného dňa dočkáme správneho stvárnenia.

12. Oblasť HAARP v Gakone, Aljaška

12
Zdroj: Weird Google Earth

Aljaška je jedným z najkrajších miest na Zemi. Je pomerne neprebádaná, je domovom mnohých veľkých pohorí a v neposlednom rade aj domovom niektorých skrytých miest. Jedným z týchto miest je lokalita HAARP v Gakone. Táto stránka po získaní detailného záberu s aplikáciou Google Earth nebude príliš odhaľujúca. Okolo tejto lokality HAARP je veľa konšpirácií. Ľudia majú napríklad podozrenie, že je domovom technológie na kontrolu počasia. Netreba dodávať, že schopnosť ovládať a ovládať počasie je mimo našej kontroly (inak by sme jasne zabránili veciam, ako sú požiare a hurikány).

13. Jadrová elektráreň Seabrook, New Hampshire

13
Zdroj: FaWeb

Ako väčšina jadrových elektrární, aj tieto budovy v New Hampshire chcú ukryť svoje tajomstvá. Jadrová technológia, ako by sa dalo očakávať, nie je niečo, čo chcete, aby iní kradli. A vďaka tomu zostala technológia relatívne utajená. Jadrová elektráreň Seabrook, aby zachovala toto súkromie, zabránila aplikácii Google Earth ukázať jej priestory tým, ktorí by ich chceli vidieť zhora. Ak by ste chceli vidieť, čo sa tu deje, najlepšie urobíte, ak vyštudujete jadrovú fyziku a nájdete si tam prácu. Prípadne by ste mohli získať rozhovor s niekým, kto tam pracuje. V každom prípade je nepravdepodobné, že by vám Google Earth pomohol.

14. Babylon, Irak

14
Zdroj: Boredom Therapy

Babylon je považovaný za jeden zo siedmich divov sveta. Je úžasné, že jeho zázrak nie je možné vidieť z Google Earth. Miesto bolo pod kontrolou Saddáma Husajna počas veľkej časti jeho vlády a po celú dobu prechádzal rekonštrukciou. Odvtedy sme však neboli schopní zistiť, aké tajomstvá to miesto skrýva. Pri pohľade na Google Maps to miesto vyzerá ako pozemok nekonečnej poľnohospodárskej pôdy. Je možné, že v tejto poľnohospodárskej krajine sa ukrývajú tajomstvá, o ktorých vie len veľmi málo z nás. Možno sú tajomstvá vojenské, jadrové alebo chemické.

15. Ropná rafinéria Szazhalombatta, Maďarsko

15
Zdroj: The Mind Unleashed

Mnoho spoločností sa zo všetkých síl snaží udržať svoje firemné tajomstvá pod úzkym krytom. Niekedy to robia prostredníctvom prevencie leteckého fotografovania. To je prípad Maďarska, kde v ropnej rafinérii Szazhalombatta sú ľudia zaneprázdnení ťažením tekutín bohatých na uhlík zo zeme. Keď ľudia požadujú, aby sa ich informácie nepoužívali v Mapách Google, nemôžete skutočne robiť závery o tom, prečo tieto žiadosti podali. Môže to byť preto, že niečo skrývajú, alebo preto, že nechcú, aby ľudia špehovali ich zamestnancov. Koniec koncov, súkromie je v dnešnej dobe ťažké dosiahnuť, takže možno sa spoločnosť len snaží zachovať niečo z toho.

16. Dom na Seymour Avenue v Clevelande, Ohio

16
Zdroj: Atlas Obscura

Tu máme dom, ktorý je drasticky odlišný od väčšiny ostatných. Bol totiž použitý ako miesto únosu. Tri ženy tu držal muž ako rukojemníčky vyše desať rokov. Po niekoľkých rokoch susedia hlásili varovné signály o mužovi, ktorý dom vlastnil. Muž bol ženatý, ale údajne bol násilný a temperamentný. Jeho žena ho opustila s tromi deťmi. Kým bývali v dome, celé najvyššie poschodie bolo zamknuté, rovnako ako ostatné miestnosti v dome. Nejako to nevyvolalo podozrenie zo strany ostatných členov rodiny. Muža sa našťastie nakoniec podarilo zaistiť a postaviť pred súd. Napriek tomu však Google Maps nechce, aby ste videli dom.

17. Severnaja Zemlya, Rusko

17
Zdroj: YouTube

Rusko je domovom najrôznejších tajných a skrytých vojenských základní. Niektoré z týchto miest sú záhadne skryté na ostrovoch. Zdá sa, že je to tak na tomto ostrove Severnaya Zemlya v ruskej Arktíde. Keď priblížite, uvedomíte si rozmazanie, ktoré sa prejavuje na brehoch ostrova. Môžeme predpokladať, ako sme videli pri väčšine ostatných vecí na tomto zozname, že rozmazanie je spôsobené nejakým druhom diskrétnej vojenskej operácie. A kvôli tomu nevidíme, čo je na ostrove. Je to pravdepodobne nejaká vojenská základňa so strašidelnou históriou, o ktorej by sme radšej ani neuvažovali. Tak či onak, Mapy Google nám urobili láskavosť a rozmazali to.

18. Rozmazané pláže, Baleárske ostrovy

18
Zdroj: The Modern Antiquarian

Baleárske ostrovy sú súostrovím pri južnom pobreží Španielska v Stredozemnom mori. Súostrovie sa skladá zo štyroch ostrovov: Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera. Menorca má však dve miesta, ktoré sú pre zvedavých divákov zjavne zakázané. Dôvody je ťažké zistiť. Prvým z týchto rozmazaných miest je opustená pevnosť La Mola. Druhé rozmazané miesto na Baleárskych ostrovoch je o niečo menej jasné. Toto druhé miesto vyzerá zhora ako biela diera. Aj keď vám Google Street View umožňuje zobraziť miesto z periférie, tento pohľad ponúka málo indícií.

19. Faerské ostrovy, Atlantický oceán

19
Zdroj: NASA

Faerské ostrovy sú domovom niektorých z najkrajších pláží, než aké človek pozná. Tie sa líšia od útvarov vytesaných z ľadovcov až po výbežky s výhľadom na more. Faerské ostrovy však môžu byť jedným z najzaujímavejších ostrovov na preskúmanie blízko polárneho kruhu. Zvláštne, tieto ostrovy sú tiež rozmazané. Pravdepodobne kvôli kontroverzii, ktorú ostrovy vyvolávajú lovom delfínov, obyvateľom nevyhovujú výhľady zhora. A kvôli tomu bola veľká časť ostrova pre zvedavé oči rozmazaná.

20. Elektráreň Cornell University, New York

20
Zdroj: YouTube

New York sa nemusí nevyhnutne javiť ako synonymum pre jadrové experimenty. Má však niekoľko nepolapiteľných jadrových zariadení. Napríklad Cornell University v Itake v New Yorku je domovom takejto jadrovej elektrárne. Z nejakého dôvodu vám Google Earth neumožňuje vidieť ju zhora. Je to pravdepodobne preto, že jadrová technológia je patentovaná a pre všetky praktické bezpečnostné účely a schémy mali zostať nezdokumentované. Aplikácia Google Earth podnikla kroky, aby vám neumožnila vidieť, čo sa deje zhora. A s týmto sa im to zatiaľ darí. Ak chcete vidieť toto zariadenie, budete musieť navštíviť Cornell.

Zdroj: science101 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.