Kontroverzné tradície: 8 bizarných indických rituálov

519

India je miestom mnohých kontrastov. Má prekvitajúcu modernú ekonomiku, ktorá je silná najmä v oblasti informačných technológií, ale aj starobylé rušné trhy, ktoré vyzerajú presne tak isto ako pred päťsto rokmi – bez mobilných telefónov a DVD. Niektorí Indovia, ktorí horlivo prijímajú presne tú istú modernosť, akú ľudia na Západe, sú nespokojní s tým, že ich krajina je stále známa svojimi posvätnými kravami a bizarnými rituálmi. Stereotypy je ťažké prehltnúť. Tento článok odráža len jeden malý a fascinujúci odtieň obrovskej, neuveriteľnej a mnohotvárnej krajiny, ktorou je India.

Hákovanie

Pri festivale thookam sa chrbty oddaných hinduistov prepichujú ostrými hákmi; muži sa potom pomocou lán zdvíhajú zo zeme na lešenie. Niekedy sú k rukám účastníkov priviazané aj deti. Festival pochádza z južných častí Indie a po neustálom tlaku organizácií na ochranu ľudských práv ho indická vláda zakázala.

blue and white striped textile hanging on silver hook
Photo by Anne Nygård on Unsplash

Zápas s býkmi

Na rozdiel od španielskej obdoby sa indické býčie zápasy alebo Jallikattu konajú bez použitia lana alebo zbraní. Našťastie sa potom ušetrí aj život býka, ktorý je v Indii povestný svojou posvätnosťou. Tento šport, ktorý sa oslavuje počas sviatku Pongal (poďakovanie za úrodu), je jedným z najnebezpečnejších športov v Indii. Mladí ľudia, túžiaci po zúfalej sláve, sa zvyčajne snažia buď skrotiť býka, alebo sa aspoň na býka zavesiť za odmenu – zvyčajne peniaze. Za posledné dve desaťročia bolo v južnej Indii zabitých viac ako sto ľudí. Na indickom najvyššom súde prebieha konanie proti Jallikattu, ktoré zvažuje úplný zákaz tohto športu. Býky sú násilne kŕmené alkoholom, ich oči sú posypané čili práškom a ich semenníky sú štípané v snahe rozzúriť ich.

a statue of a person riding a horse
Photo by E. Vitka on Unsplash

Sebaobviňovanie

Muharram je prvým mesiacom v islamskom kalendári a práve v tomto mesiaci si pripomíname výročie bitky pri Karbale, keď bol zabitý imám Husajn ibn Alí a po ňom 72 bojovníkov, ktorí boli zabití počas nasledujúcich desiatich dní. Šiitskí moslimovia v Indii a tiež v iných krajinách, ako je Pakistan a Bangladéš, si túto udalosť pripomínajú bičovaním nahých tiel zväzkom reťazí známym ako „Matam“. Niekedy tieto matamy obsahujú aj žiletky alebo nože.

woman in black tank top and blue denim jeans wearing white cowboy hat standing beside brown
Photo by Venti Views on Unsplash

Pálenie vdov

V 17. storočí sa hojne praktizoval rituál satí, pri ktorom si vdova – dobrovoľne alebo nedobrovoľne – ľahla vedľa svojho mŕtveho manžela a potom bola zaživa spálená spolu s jeho mŕtvolou. Vdovy, ktoré boli prichytené pri pokuse uniknúť tomuto osudu, boli napriek silnému spoločenskému tlaku na sebaupálenie priviazané k horiacej konštrukcii alebo im boli zlomené končatiny, aby sa zabránilo ďalším pokusom o útek. Niekedy boli dokonca bambusovými palicami zatlačené späť do horiacej pohrebnej hranice. Hoci ho britská koloniálna vláda v roku 1859 zakázala, v niektorých častiach Indie sa stále praktizoval. Za súčasnej indickej vlády je stále zakázaný, pričom pre tých niekoľko málo ľudí, ktorí stále trvajú na tom, aby prinútili nevinné ženy k smrti, sú stanovené prísne tresty.

close-up photo of burned firewood
Photo by Mladen Borisov on Unsplash

Hádzanie detí

Každý rok v decembri sa viac ako sto detí zhadzuje zo strechy chrámu do davu ľudí pod ním. Padajú z výšky 200 metrov, kde na ne čaká skupina mužov s látkou, ktorá ich má zachytiť. Dôvod? Na tejto udalosti sa zúčastňujú manželské páry, ktoré chcú byť požehnané ďalšími deťmi, čo je možno ironické. Hovorí sa tiež, že to rodine prinesie zdravie a šťastie. Indická vláda sa snaží zakázať tento rituál, ktorý sa koná v južnom štáte Karnataka.

babytoss2 1541126c
Zdroj: Listverse

Rolovanie potravín

Ak vstúpite do niektorých chrámov v Karnatake, dostanete príkaz zastaviť, ľahnúť si a kotúľať sa. Prosebníci sa váľajú po kúskoch jedla, ktoré odhadzujú brahmani – najvyššia kňazská kasta v Indii. Akt váľania praktizujú všetky kasty nižšie ako brahmani a hovorí sa, že lieči kožné choroby. Made snana sa praktizuje už viac ako 500 rokov, ale v súčasnosti je na pokraji zákazu. Hoci v posledných rokoch boli v niektorých chrámoch zavedené obmedzenia, po protestoch zbožných hinduistov boli tieto obmedzenia zrušené. Členovia indickej vlády sa preto rozhodli radšej vzdelávať, než vnucovať ľuďom svoju vôľu.

29BGPAGE1 1 850609f
Zdroj: Listverse

Exorcizmy s kurčaťom

V hinduizme sa exorcizmy vykonávajú rôznymi spôsobmi podľa tradícií rôznych regiónov. Jeden z týchto spôsobov zahŕňa zabitie bieleho kurčaťa: zakrvavené časti rozhádza po dome pandit alebo kňaz, ktorý je zvyčajne poverený vykonaním exorcizmu. Daná posadnutá osoba sa potom oslovuje ako démon alebo menom mŕtveho príbuzného, ktorý sa v nej mohol stať démonom. O týchto démonoch alebo duchoch sa hovorí, že sa boja bielych kurčiat. V niektorých prípadoch sa uvádza, že démon kričí: „Idem! Idem!“ prostredníctvom posadnutého tela a potom zrejme odíde. Údajne po tom nasleduje okamžité prebudenie exorcizovanej osoby, ktorá sa zrejme prebudí z niečoho ako tranzu, pričom si na udalosti ani na kurča nepamätá.

three hickens on green grsas field
Photo by Sarah Halliday on Unsplash

Infanticída žien

Toto spoločenské zlo existuje nielen v Indii, ale aj v mnohých iných častiach sveta, ktorých obyvatelia považujú chlapcov za žiadanejších ako dievčatá. Uprednostňovanie chlapcov môže byť také extrémne, že dievčatká môžu byť zabité alebo pustené na vodu v rieke. Najmä nemanželské dievčatká boli odsúdené na vraždu vyvolanú hanbou: dieťa sa dalo často zachrániť len vtedy, ak muž súhlasil, že sa ožení s budúcou matkou – ale to sa takmer nikdy nestalo. Infanticída bola v 19. storočí zakázaná.

girl wearing black vest raising two hands near green grass field during daytime
Photo by Eye for Ebony on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.