6 symbolov, ktoré stratili svoj pôvodný význam

3463

Obrázok alebo symbol, ktorý má dnes špecifický význam, nemusel vždy symbolizovať to isté. Mnoho symbolov existuje po stáročia, takže ich konotácie sa časom výrazne vyvíjali. Naopak, iné symboly jednoducho zmiznú do neznáma, kým sa nevrátia späť s úplne iným významom.

1. Dávidova hviezda

a wooden object with a star of david on it
Foto od
Marek Studzinskina
Unsplash

Dávidova hviezda je najidentifikovateľnejším symbolom judaizmu. Avšak na rozdiel od predmetov, ako je menora alebo šofar, hviezda nie je výlučne židovská. Predtým, ako to bol židovský symbol, objavil sa aj v budhizme, hinduizme a džinizme. Zdá sa, že hinduizmus používal hviezdu najdlhšie; pre hinduistov predstavuje anáhatu, štvrtú primárnu čakru, energetický bod tela.

Nie je známe, či tieto symboly majú spoločný pôvod, alebo, čo je pravdepodobnejšie, boli počaté viacerými ľuďmi nezávisle od seba vzhľadom na základnú povahu dizajnu. Je to jednoduchý hexagram, tvar, v ktorom sú rovnostranné trojuholníky prepojené do šesťcípej hviezdy so šesťuholníkom v strede. Aj keď jeho používanie židovským ľudom siaha až do stáročí, oficiálne bol prijatý ako symbol až v roku 1897.

2. Ichthys

640px Ichthus.svg
zdroj: wikimedia commons

Väčšina ľudí pozná ichthys, aj keď možno nie podľa mena. „Ježišova ryba“ je bežný, silný kresťanský symbol. Často ho nájdete na nálepkách na nárazníkoch a podobných predmetoch, čo je vhodné vzhľadom na jeho históriu. Keď boli kresťania prenasledovaní Rimanmi, často používali ichthys ako tajný symbol, aby sa navzájom identifikovali ako kresťania. Údajne, keď sa dvaja cudzinci stretli prvýkrát, jeden z nich nakreslil prvý oblúk symbolu. Druhá osoba, ak by bola kresťanská, by vedela nakresliť tú druhú.

Rôzne pohanské kultúry však tento symbol používali ešte predtým, ako kresťanstvo vôbec existovalo. Nadobudol mnoho rôznych významov, najmä spojenie s plodnosťou. Symbol patril „Veľkej Matke“ a niektorí hovoria, že tento tvar symbolizoval jej lono.

3. Stĺpy u holiča

640px Barber%27s pole%2C Drummond Street geograph.org.uk 1352847
zdroj: wikimedia commons

Tradičným dizajnom holičských stĺpov je špirála červeno-bielych farebných pruhov. Červený prúžok má symbolizovať krv – konkrétne krvavé obväzy.

Veľkú časť histórie sa od holičov očakávalo, že budú robiť oveľa viac, než len strihať vlasy a holiť fúzy. Mnohí boli aj chirurgmi a ich zákrokom číslo jeden bola flebotómia – ľudia si mysleli, že choroby sa môžu zbaviť, ked ju nechajú vykrvácať. Holiči potom nasávali krv čistými obväzmi alebo uterákmi. Často vešali obväzy vonku ako formu reklamy. Ak vonku fúkalo, obväzy sa omotali okolo tyče, a tak vznikol tento symbol.

4. Diabolské rohy

sign of the horns close up photography
Foto od
Jay Wenningtonna
Unsplash

V súčasnosti sú diabolské rohy základom každého heavymetalového koncertu po desaťročia. Ronnie James Dio spopularizoval používanie tohto symbolu v súvislosti s heavy metalom. Nie je prekvapujúce, že toto gesto siaha stáročia do minulosti, ale možno by ste čakali, že bude nejakým spôsobom satanské. V skutočnosti je to úplne naopak.

Znamenie je prospešné – ide o poverčivé gesto pôvodne pomenované „Corna“. Ronnie poznal skutočný význam tohto symbolu, ktorý sa naučil od svojej babičky. Symbol diabolských rohov predstavuje starodávnu mudru – karana alebo „gesto vyhnania“, ktoré sa používa na odvrátenie zla. 

Musíte však dávať pozor, komu toto gesto ukazujete, pretože nadobudlo nesúvisiaci vulgárny význam. Ak idete do pobaltských krajín a ukazujete niekomu diabolské rohy, hovoríte mu, že ste sa stýkali s jeho manželom/ partnerom.

5. Symbol mieru, tzv.“peace“

Peace sign logo neon signage
Photo by Candice Seplow on Unsplash

Väčšina z nás si tento symbol pevne spíja s kontrakultúrou a hnutím hippies v 60. rokoch. Na rozdiel od ostatných symbolov na tomto zozname nemá symbol mieru žiadny staroveký pôvod. Ale muž, ktorý ho navrhol, Gerald Holtom, ho vytvoril pre špecifické, dnes už zabudnuté posolstvo: britské jadrové odzbrojenie.

Podľa samotného Holtoma kresba predstavuje človeka – vlastne samého seba. Je v hlbokom zúfalstve s rukami „natiahnutými von a nadol na spôsob Goyovho roľníka pred popravnou čatou“. Prišiel na to spojením semaforových písmen pre N a D, pre „jadrové odzbrojenie“. Potom ho štylizoval pomocou niekoľkých čiar, nakreslil okolo neho kruh a práca bola hotová.

Symbol zostal populárny počas desaťročia, pretože Holtom naň nikdy nemal autorské práva. Stal sa spôsobom, ako symbolizovať slobodu, a nakoniec symbolizuje mier. Objavili sa pokusy spájať symbol so starším a temnejším pôvodom, ako sú satanské rozbité kríže alebo nacistické insígnie, ale tieto podobnosti sú iba náhodné.

1. Svastika

2c7ecbe491cbc694e4948f3c23f7d1ea.swastika 1
zdroj: wikimedia commons

Mnoho ľudí v západných krajinách má problém spojiť si svastiku s čímkoľvek iným, než s nacistami. Je to škoda, pretože svastika (známa aj ako gamadiový kríž) je skutočne univerzálnym symbolom a jedným z najstarších na svete. Vyskytuje sa v starých náboženstvách, ako je budhizmus, hinduizmus a džinizmus, a používali ho staroveké civilizácie ako Gréci, Egypťania, Rimania a Kelti.

Objavuje sa dokonca aj na starovekej keramike, ktorá predchádza zaznamenanej histórii. Niektoré zo starších zobrazení svastiky sa objavujú v hinduizme, kde je symbolom boha Višnua. V skutočnosti sa svastika stále bežne používa v hinduizme a budhizme. Môže mať rôzne významy v závislosti od toho, akým smerom sa otáča: Svastika v smere hodinových ručičiek je symbolom Višnua a svastika proti smeru hodinových ručičiek predstavuje Kali.

V modernej dobe mala svastika pred spojením s nacistickým hnutím rôzne využitie. Používalo ho všetko od starej práčovne v Írsku až po dánskeho pivovarníka Carlsberg a dokonca aj fínske a lotyšské letectvo.

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.