Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1664 – národným zvieraťom Škótska je jednorožec a tajomstvom na dlhovekosť je konzumácia 3 vajec denne

7779

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o mužovi, ktorému odhryzol aligátor ruku a neskôr bol ešte obvinený za nelegálne kŕmenie aligátorov a pripomenieme si jeden z najväčších masových atentátov na stredných školách z roku 1999.

11 17

Jednorožce vystupovali v mnohých kultúrach siahajúcich až do klasického veku, vrátane starovekých Babylončanov a civilizácie Indus. Jednorožec je v keltskej mytológii symbolom čistoty, nevinnosti a sily. Aj keď sú jednorožce mytologické, Škótov vždy priťahovalo to, čo predstavujú. Jednorožec bol prvýkrát uvedený do kráľovského erbu Škótska okolo polovice 1500. Pred Úniou Korún v roku 1603 erb podopierali dva jednorožce. Keď sa však škótsky kráľ Jakub VI. stal aj anglickým Jakubom I., nahradil jedného z jednorožcov národným zvieraťom Anglicka, levom, ako prejav jednoty medzi oboma krajinami.

21 20

V tridsiatych rokoch minulého storočia ruský psychológ Lev Vygotskij tvrdil, že vnútorná reč sa vyvinula internalizáciou „vonkajšej“, hlasitej reči. Už asi storočie vieme, že vnútorná reč je sprevádzaná drobnými svalovými pohybmi v hrtane, zistiteľnými technikou známou ako elektromyografia. V deväťdesiatych rokoch neurológovia použili funkčné neurozobrazovanie, aby preukázali, že oblasti ako ľavý dolný frontálny gyrus (oblasť Broca), ktoré sú aktívne, keď hovoríme nahlas, sú aktívne aj počas vnútornej reči. Okrem toho narušenie aktivity tejto oblasti pomocou techník stimulácie mozgu môže prerušiť „vonkajšiu“ aj vnútornú reč.

31 17

Masaker na strednej škole v Columbine bola streľba v škole a pokus o bombový útok, ku ktorému došlo 20. apríla 1999 na strednej škole Columbine v Colorade, USA. Páchatelia, študenti Eric Harris a Dylan Klebold, zavraždili dvanásť študentov a jedného učiteľa. Desať študentov bolo zabitých v školskej knižnici, kde následne Harris a Klebold spáchali samovraždu. Ďalších 21 ľudí bolo zranených výstrelmi a streľba tiež prebehla s políciou. Ďalší traja ľudia boli zranení pri pokuse o útek. V tom čase to bola najsmrteľnejšia masová streľba na strednej škole v histórii USA, kým ju neprekonala streľba na strednej škole v Parklande vo februári 2018.

41 18

Na Floride je kŕmenie aligátorov priestupkom druhého stupňa. 63-ročného kapitán člnu Wallace Weatherholt bol obvinený z nezákonného kŕmenia aligátora – toho istého aligátora, ktorý mu mesiac predtým odhryzol ruku. Weatherholt viedol prehliadku Everglades, keď naňho zaútočil 9-metrový aligátor. Mával rybou zo svojho vzduchového člnu v snahe prilákať aligátora a zapôsobiť na turistov. Aligátor sa vrhol po rybe, pričom odhryzol Weatherholtovi ruku.

51 17

„I Don’t Want to Miss a Thing“ je pieseň americkej hardrockovej skupiny Aerosmith ako ústredná pieseň pre katastrofický sci-fi film Armageddon z roku 1998. Je to jedna zo štyroch skladieb, ktoré skupina pre film uviedla. Pieseň napísala Diane Warren, ktorá si pôvodne predstavovala, že ju bude spievať „Celine Dion alebo niekto taký“. Pieseň mala premiéru 12. mája 1998.

61 17

Pôvod slova rakovina (Cancer) sa pripisuje gréckemu lekárovi Hippokratovi (460 – 370 pred Kristom), ktorý je považovaný za „otca medicíny“. Hippokrates použil termíny carcinos a carcinoma na opis nádorov, kedy sa netvoria alebo tvoria vredy. V gréčtine tieto slová označujú kraba, pretože rozširujúce sa výčnelky z rakoviny pripomínajúce tvar kraba. Rímsky lekár Celsus (25 pred Kristom – 50 po Kr.) neskôr preložil grécky výraz na slovo Cancer – rakovina, latinské slovo pre kraba. Galén (130-200 n. l.), ďalší grécky lekár, použil na označenie nádorov slovo oncos (grécky opuch). Hoci krabia analógia Hippokrates a Celsus sa stále používa na opis malígnych nádorov, Galenov termín sa teraz používa ako súčasť názvu pre špecialistov na rakovinu – onkológov.

71 17

V roku 2017, veku 117 rokov zomrel v Taliansku dovtedy najstarší človek na svete. Emma Morano sa narodila 29. novembra 1899 v regióne Piemont v Taliansku. Bola oficiálne poslednou osobou narodenou v 19.storčí, ktorá ešte žila. Svoju dlhovekosť pripisovala genetike a strave pozostávajúcej z troch vajec denne, z toho dvoch surových. Pani Morano bola najstaršia z ôsmich súrodencov, ktorých všetkých prežila. Zomrela vo svojom dome v meste Verbania na severe krajiny. Počas jej dlhého života prežila aj násilné manželstvo, stratu jediného syna, dve svetové vojny a viac ako 90 talianskych vlád.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.