Púšť vie byť poriadne nehostinným miestom, no je i plná prekvapení. Predstavujeme vám fascinujúce javy, ktoré sa tu môžu vyskytnúť 

1308

Púšte sú jedny z najnebezpečnejších a najzáhadnejších oblastí, aké môžeme na Zemi nájsť a navštíviť. Typický je pre nedostatok vody v kombinácii s vysokými dennými teplota v rozpore s nízkymi teplotami v noci – už len to z nich robí vo všeobecnosti pomerne nehostinným miestom. Napriek tomu v nich ľudia žijú, skúmajú ich aj navštevujú.

Čo to vlastne tá púšť je? Ide o neúrodnú oblasť, kde sa rastlinstvo i živočíšstvo vyskytuje v obmedzenej miere. Z rastlín tu môžeme nájsť sukulenty s hrubými listami, vďaka čomu sa z nich tak rýchlo neodparuje voda, niektoré rastliny majú namiesto listov tŕne a iné majú semená, ktoré dokážu v zemi čakať na dážď aj niekoľko rokov. Zo živočíchov tu môžeme nájsť väčšmi nočné tvory, ktorých cieľom je vyhnúť sa denným horúčavám. Najviac sa tu vyskytujú hady a hlodavce.

Púšť je však oveľa viac ako len hromada piesku všade kam sa pozriete. Pri jej návšteve sa pri dostatočnej trpezlivosti a poriadnej dávke odhodlania môžete stretnúť i s typickými púštnymi javmi, ktoré človeku dokážu vyraziť dych. My vám ich v rámci nášho článku predstavíme a možno vás inšpirujeme na púštne dobrodružstvo.

Spievajúce duny

dunes photo u1
Zdroj: Pixabay

V extrémnych horúčavách dochádza k tomu, že piesok začne vibrovať. Tým sa postupne vytvárajú malé lavíny, ktoré sa jedna za druhou šmýkajú dolu piesočnou dunou. Pod nimi sa nahromadí vzduch, ktorý každá ďalšia lavína opäť vytláča na povrch piesku. Tento tlak vytvára kmity a keď sa spoja oscilácie z viacerých takýchto vzduchových vankúšikov, vzniká dunenie a hrmot, ktoré môže niekomu znieť ako spev.

Oázy 

oases photo u1
Zdroj: wikimedia common

Oáza je miesto v púšti, kde žije väčšina obyvateľstva púšte. Nachádzajú sa tu totiž stromy, v tieni ktorých sa môžete skryť pred horúcim slnkom, jazero z prírodných prameňov, kde sa môžete napiť vody, tiež sú tu palmy a zdroj potravy ako sú figy, broskyne, či pšenica. 

Tajomné kruhy 

fairy circles photo u1
Zdroj: wikimedia common

Sú vzácne, pretože sa nachádzajú iba na dvoch miestach na Zemi, a to v púšti Namib v Južnej Afrike a v oblasti Pilbara v Západnej Austrálii. 

Vedci ešte stále nemajú celkom jasno v tom ako v skutočnosti vznikajú. Preto máme k dispozícii niekoľko teórií, pričom najpravdepodobnejšiu z nich vám teraz predstavíme. 

Zdá sa, že za to môže zvláštne a špecifické zoskupovanie rastlín. V suchej klíme, kde je núdza o vodu a pôda je chudobná na živiny, čelia rastliny ostrej konkurencii o zdroje. V dôsledku toho sa „organizujú“ do zhlukov, aby maximálne využili všetky obmedzené zdroje (hlavne záleží na dostupnosti vody) , ktoré majú k dispozícii. A nakoniec týmto spôsobom vytvoria rovnomerne rozložené vzory.

Piesočné búrky

dust storms photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ide o atmosferický jav, pri ktorom sú drobné zrnká prachu alebo piesku zdvíhané do ovzdušia. Deje sa to vďaka pohybu vzduchových más, ktoré prašný materiál zbierajú v smere svojho prúdenia a následne ho spolu so sebou odnášajú do nových oblastí. Po búrke sa zvýrený materiál usadí v nových oblastiach.

Tieto búrky vznikajú predovšetkým pri silnom vetre a ich nebezpečenstvo tkvie v tom, že spôsobujú zníženú viditeľnosť, pričom samotný vietor môže aj vyvracať stromy a elektrické vedenia. 

Púštne tornáda

dust devils photo u2
Zdroj: flickr

Skutočne fascinujúci jav typický pre púštne oblasti, nespôsobuje ho žiadna búrka ako to býva v prípade tornáda, a tak nie je pripojený k žiadnej základni oblakov.

Jeho tvorba je zapríčinený silným zohrievaním pôdy. Prehriaty vzduch, ktorý je menej hustý, následne stúpa nahor, zatiaľ čo okolité masy vzduchu sú pomerne chladné. Tento kontrast vzduchových hmôt spôsobí vznik „tornáda“ . Akonáhle dorazí na chladnejšiu časť zemskej pôdy má tendenciu rýchlo zanikať.

Púštna dlažba 

tesellated desert pavements photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ide o rôzne hrubú vrstvu, ktorá sa tvorí na stenách skál, na ktoré (v dôsledku rôznych faktorov) len zriedka pôsobia zrážky alebo sila vetra. Najčastejšie sa skladá z ílu a oxidov železa a mangánu, má hrúbku približne niekoľko milimetrov a jej farba sa pohybuje od oranžovo-žltej po čiernu.

Pravdepodobne vzniká interakciou vody, hliny, minerálov a mikróbov počas dlhého obdobia. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.