Skryté poklady na dne oceánov: Nečakané medicínske objavy nájdené v oceáne

191

Oceány stále patria medzi nie úplne prebádané oblasti nášho sveta. Pravdepodobne by sme sa mali viac zamerať na tento priestor a možno budeme prekvapení koľko toho ešte nevieme. Tieto vodné plochy v sebe ukrývajú mnoho tajomstiev a záhad, ale aj mnoho možností, ktoré môžu ľudstvu pomôcť. V tomto článku vám predstavíme niekoľko zaujímavých živočíchov, ktoré žijú na dne oceánov a ktoré predstavujú novú nádej pre ľudí s rakovinou či AIDS.

Jed slimáka je 1000-krát účinnejší ako morfium

Časopis Smithsonian uvádza, že „jed tichomorského slimáka môže paralyzovať a zabiť ryby a ľudí“. Biochemik Baldomero Olivera sa rozhodol myslieť inak a vyslovil teóriu, že jed tichomorského slimáka by mohol poskytnúť liečebné prostriedky pre ľudí, a začal rozsiahly výskum. Nakoniec ďalší výskum jedu slimáka viedol k vytvoreniu lieku s názvom Prialt. Írska farmaceutická firma zistila, že Prialt „sa zdá byť tisíckrát účinnejší ako morfín“, pričom nemá návykové a myseľ meniace vedľajšie účinky. V rámci klinickej štúdie lieku Prialt muž trpiaci dlhodobými vedľajšími účinkami rakoviny uviedol, že v priebehu niekoľkých dní po liečbe liekom Prialt sa jeho bolesť výrazne zmiernila. Po zistení, že Prialt má účinné terapeutické účinky, získal Prialt schválenie FDA a dodnes sa využíva na celom svete.

Zdroj: Australian Institute of Marine Science

Prelomová liečba AIDS nájdená v morských hubách

Napriek svojmu nenápadnému vzhľadu obsahujú morské huby mimoriadne prospešné biochemické zlúčeniny. Podľa Smithsonian Ocean organický chemik Werner Bergmann zistil, že morské huby obsahujú účinné chemické látky, ktoré zastavujú vírusové infekcie. Z toho vyplynulo, že zlúčeniny nájdené v morských hubách sa použili ako modely na prelomové lieky. Takto bol objavený prelomový liek proti HIV AZT! Michiganská medicína uvádza, že zdrojom schopnosti vírusu HIV pustošiť organizmus je proteín nazývaný Nef. Ako sa uvádza v článku, „HIV používa Nef, aby sa vyhol prezradeniu svojho krytia a aby na svoje úkryty privolal rýchlu spravodlivosť imunitného systému“. Našťastie, baktérie morskej huby dokážu vytvárať látky, ktoré môžu interferovať s Nef a zastaviť jeho činnosť. Vďaka schváleniu od FDA sa tak AZT mohol v 80. rokoch 20. storočia distribuovať a pomohol v boji proti príznakom mnohých ľudí, ktorí trpeli HIV/AIDS.

Zdroj NOAA

Bežné oceánske baktérie môžu narušiť rast rakovinových buniek

Hoci sú tieto tvory mikroskopické, obsahujú úžasné prvky, ktoré im umožňujú prežiť v drsných podmienkach. O jednej pozoruhodnej zlúčenine produkovanej cyanobaktériami s názvom gatorbulín-1 sa písalo v článku Ocean Smithsonian Institute, v ktorom sa uvádza, že gatorbulín-1 „zasahuje do delenia buniek tým, že bráni bunkovým mechanizmom, ktoré vykonávajú proces duplikácie.“ Schopnosť rakovinových buniek rýchlo sa množiť je pre ľudský organizmus škodlivá, preto je pre vedcov veľkým míľnikom, že existuje zlúčenina, ktorá dokáže zastaviť proces duplikácie. Dolastatín 10, ďalšia zlúčenina nájdená v morských siniciach, poslúžil ako predloha pre vývoj troch liekov schválených Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) na rôzne lymfómy a refraktérnu rakovinu močového mechúra. Podobne ako gatorbulín-1 narúša tvorbu mikrotubulov. Zistenia zo siníc vyvolali v lekárskej komunite vlny – vedci sa preto naďalej ponárajú hlboko pod vodu, aby zistili viac.

Zdroj Silas Baisch

Morské chobotničky – Roztomilé meno a ohromujúce účinky proti rakovine

Rakovina je závažné ochorenie, ktoré sa ťažko lieči, vedci sú preto odhodlaní nájsť spôsoby boja proti rakovinovým nádorom. Našťastie, živočíchy nazývané morské chobotničky môžu byť schopné poskytnúť účinné protinádorové schopnosti. Vedci z Harvardovej univerzity zistili, že morské chobotničky žijúce na morskom dne vytvárajú komplexný protinádorový liek, ktorý je stokrát až tisíckrát účinnejší ako akýkoľvek používaný liek proti rakovine. Toto exponenciálne zvýšenie účinnosti bolo prelomové vo výskume rakoviny. Nakoniec bol vytvorený liek s názvom ektinacidín, ktorý poskytuje chemoterapiu pacientom s rakovinou. Doktorand David Gin našiel spôsob, ako liek vyrobiť synteticky.

Morské živočíchy podobné machom môžu skrývať protirakovinové zlúčeniny

Druh Bugula neritina bol nazvaný škodcami, ktorí sú najznámejší tým, že znečisťujú morské prostredie. Tento živočích však vo svojich baktériách skrýva pozoruhodnú silu. Bryostatín 1 je látka, ktorá sa „viaže na proteín enzýmu signalizujúceho bunky a inhibuje ho“, čo môže zastaviť rýchly rast buniek a podporiť ich smrť. Výskumníci zo Scrippsovho oceánografického inštitútu zistili, že protirakovinové liečivo bryostatín 1 možno získať z kolónií baktérie Bugula neritina. Hoci sa ukázalo, že získavanie bryostatínu z baktérie Bugula neritina je ťažké bez poškodenia životného prostredia, živočíchy by mohli slúžiť ako výskumné modely na účinnejšiu výrobu bryostatínu. Po desaťročiach testovania objavili stanfordskí výskumníci metódu výroby, ktorá bola desaťtisíckrát účinnejšia ako extrakcia bryostatínu z B. neritina. Klinické skúšky ukazujú, že bryostatín 1 je na ceste k liečbe rakoviny, Alzheimerovej choroby a mŕtvice.

Zdroj: John Turnbull/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre