Odhalenie skrytých hrdinov: 5 vynálezcov, ktorí stoja za výrobkami každodennej potreby

4469

Vynálezy, ktoré boli vytvorené pred rokmi, považujeme za samozrejmosť. Často však zabúdame na ľudí, ktorí ich vymysleli. Keď si prečítate o spôsoboch, akými títo ľudia vytvorili svoje vynálezy, ktoré im zmenili život, ešte viac oceníte, čím všetkým museli prejsť, aby sa im to podarilo. Od týchto vynálezcov sa môžeme veľa naučiť – od ich odhodlania až po vynaliezavosť a obetavosť. Dokázali pritom prekvapivé veci. V dnešnej modernej dobe si niekedy potrebujeme pripomenúť, ako ďaleko sme sa dostali.

Peter Durand – Plechovka

Peter Durand získal prvý patent na plechovku. Nicholas Appert z Francúzska však ako prvý začal uchovávať potraviny balením do sklenených pohárov. Potom potraviny niekoľko hodín varil, kým sa nesterilizovali. Durand použil rovnakú metódu pri svojej plechovke. Potraviny vložil do nádoby a uzavrel ju. Potom nádobu vložil do studenej vody a postupne ju privádzal do varu. Nakoniec mierne pootvoril veko a potom ho opäť uzavrel. Pôvodne dostal nápad od Philippa de Girarda, tiež z Francúzska. Girard oznámil svoj nápad Durandovi a využil ho ako sprostredkovateľa, aby mu ho pomohol patentovať. Na patente, ktorý v roku 1810 udelil kráľ Juraj III., však bolo viditeľné len Durandovo meno.

gray tin cans
Photo by Pamela Callaway on Unsplash

Heinrich Hertz – Radar

Heinrich Hertz bol nemecký fyzik, ktorý dokázal, že elektromagnetizmus je skutočný, čím podporil teóriu Jamesa Clerka Maxwella z roku 1865. Hertz počas vyučovania fyziky na polytechnike v Karlsruhe v rokoch 1885 až 1889 vykonával experimenty vo svojom laboratóriu. Vo svojom laboratóriu vytváral elektromagnetické vlny a meral ich dĺžku a rýchlosť. V roku 1888 Hertz pripravil experiment, v ktorom použil elektrický obvod, aby iskra preskočila cez medzeru medzi dvojicou kovových tyčí. To vyvolalo elektrické impulzy v inom obvode z väčšej vzdialenosti. Vďaka tomu sa stal prvým človekom, ktorý vysielal a prijímal rádiové vlny. Bohužiaľ, Hertz zomrel vo veku 36 rokov – skôr, ako Guglielmo Marconi ukázal, ako môžu rádiové vlny posielať správy na veľké vzdialenosti.

6a radar 854121526
Zdroj: Listverse

John Logie Baird – Televízia

John Logie Baird začínal ako inžinier. Jeho práca ho však tak mrzela, že sa stal vynálezcom. Jeho prvé nápady zlyhali a vo veku 35 rokov ho pripravili o peniaze. Potom v roku 1923 začal pracovať na stroji, ktorý dokázal prenášať obraz. Bol by tiež schopný vysielať zvuk prostredníctvom rádia. Vyskúšal ho tak, že bezdrôtovým vysielačom poslal niekoľko hrubých obrázkov do prijímača vzdialeného niekoľko metrov od neho. V roku 1924 Baird odvysielal načrtnuté obrázky a v roku 1925 ľudské tváre, ktoré sa dali rozpoznať. V roku 1926 potom v londýnskom Royal Institution verejne predviedol televízne zobrazovanie pohybujúcich sa objektov. Nemecká pošta mu v roku 1929 poskytla prostriedky na vytvorenie televíznej služby. Keď však v roku 1936 začala fungovať televízna služba British Broadcasting Corporation (alias BBC), Bairdova televízia priamo konkurovala Marconiho prístroju Electric and Musical Industries. BBC si v roku 1937 namiesto Bairdovho televízneho systému vybrala Marconiho systém. Napriek tomu, keby nebolo Bairdovho pôvodného vynálezu, dnes by sme televíziu nesledovali.

turned off black television
Photo by Ajeet Mestry on Unsplash

Guglielmo Marconi – Rádio

Guglielmo Marconi bol taliansky vynálezca, ktorý sa vydal po stopách Heinricha Hertza a Jamesa Clerka Maxwella po tom, čo sa dozvedel o ich experimentoch. Marconi začal svoje pokusy v roku 1894 na panstve svojho otca neďaleko Bologne. V roku 1895 sa mu podarilo vysielať rádiové signály zo vzdialenosti až 1,6 km. Na detekciu rádiových vĺn použil jednoduché zariadenie vrátane indukčnej cievky, Morseovho kľúča a kohereru. Jeho experimenty však nevyvolali veľkú podporu zo strany talianskej vlády. Preto sa v roku 1896 rozhodol odísť do Anglicka. Tam sa zoznámil so sirom Williamom Preecom. Jeho prelom prišiel o päť rokov neskôr v roku 1901. V meste St. John’s v Newfoundlande prijal rádiové signály, ktoré boli vyslané cez Atlantický oceán z Poldhu v anglickom Cornwalle. To pomohlo naštartovať rozvoj služieb rozhlasového vysielania, ktoré používame dodnes.

brown and black radio on white table
Photo by Anmol Arora on Unsplash

Frank Whittle – Prúdový motor

Počas štúdia na Royal Air Force College napísal Frank Whittle prácu na tému „Budúci vývoj v konštrukcii lietadiel“. Podrobne sa v nej venoval tomu, že lietadlá budú čoskoro schopné dosahovať rýchlosť viac ako 800 kilometrov za hodinu (500 mph) a namiesto vrtúľ budú vybavené prúdovými motormi. Žiaľ, ministerstvo letectva jeho nápad nezaujal. V roku 1936 sa počas štúdia na Cambridgeskej univerzite rozhodol založiť spoločnosť s názvom Power Jets Ltd. Podal si patent na svoju myšlienku turbovrtuľového motora, ako aj na turboventilátor. Motor bol pôvodne testovaný na zemi 12. apríla 1937. O štyri roky neskôr, v máji 1941, bol bez problémov nainštalovaný do lietadla Gloster E28/39 a po prvýkrát letel. Whittle ukázal, že jeho konštrukcia prúdového motora je oveľa účinnejšia ako vtedajšie motory. Jeho prúdový motor sa dodnes používa na pohon väčšiny lietadiel.

a black and white photo of a turbine
Photo by Javier Vermaas on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.