5 prípadov z histórie, keď sa veci rýchlo vyhrotili a nabrali úplne iný smer

1179

Niekedy sa reťazec udalostí vyvinie tak dramaticky, že sa musíme zastaviť a žasnúť. Historické udalosti nie sú iné – niektoré z nich sa v relatívne krátkom čase posunuli z nuly na 100. Či už to bola vojna, ktorá sa začala kvôli relatívne malému problému, náboženská transformácia, ktorá sa udiala vďaka jedinému textu, alebo vedecký pokrok, ktorý sa objavil v prekvapivo krátkom čase, mnohé udalosti v minulosti sa začali na jednom mieste a skončili niekde úplne inde. Čítajte teda ďalej a objavte niektoré udalosti z minulosti, ktoré sa vystupňovali veľmi, veľmi rýchlo.

Požiar Londýna sa začal v malej pekárni a zničil 13 000 domov

Pekár Thomas Farriner – ktorého pekáreň sa nachádzala na Pudding Lane v Londýne v 17. storočí – sa zapísal do pamäti kvôli tragickej súvislosti. Práve v jeho pekárni sa v roku 1666 začal veľký požiar Londýna. Obchod vypukol v plameňoch po tom, ako Farriner neuhasil oheň vo svojej peci a ten sa rýchlo rozšíril. Plamene lačne preskakovali z jednej ulice na druhú, keďže Londýn bol preplnený drevenými budovami.

30216974755 b4f5b36ba6 o
Zdroj: Real Bread Campaign/Flickr

V priebehu troch dní bolo zničených viac ako 13 000 domov, ako aj katedrála svätého Pavla. Približne 100 000 Londýnčanov zostalo bez domova. Bola tu však aj svetlá stránka. Keďže v plameňoch zhorela veľká časť mesta, Londýn sa mohol obnoviť vďaka širším uliciam a ohňovzdorným materiálom.

Silná búrka viedla k povstaniu v Číne

Počasie zohráva v histórii ľudstva významnú úlohu, od ničivých suchôt až po smrteľné mrazy, v dobrom aj zlom. Niektoré časti starovekej Číny to vedeli veľmi dobre. V roku 209 pred n. l. počas dynastie Qin vláda vyzvala roľníkov, aby sa vybrali do Yuyangu a bránili túto oblasť. Malo to však háčik: Museli prísť do Yuyangu načas, inak im hrozila poprava za nesplnenie úlohy.

6290914811 8e49204d20 o
Zdroj: Sanjay P. K./Flickr

Nanešťastie, skupinu zabrzdil prudký dážď a nemohla sa dostať do Yuyangu načas. Namiesto toho, aby sa zmierili so svojím osudom, vodcovia skupiny Chen Sheng a Wu Guang viedli povstanie proti dynastii Qin.

Pokojný robotnícky protest v Rusku prerástol do revolúcie v roku 1917

V januári 1905 viedol kňaz skupinu 150 000 ruských robotníkov – mužov, žien a detí – do petrohradského Zimného paláca, sídla cára Mikuláša II. Prišli do paláca, aby cárovi ukázali petíciu vyzývajúcu na zmenu v Rusku. Pokojní demonštranti verili, že Mikuláš nevie o ich utrpení; keby to pochopil, mali pocit, že by sa o nich postaral. Iróniou je, že Mikuláš ani nebol v Petrohrade, aby si vypočul ich sťažnosti. Namiesto toho protestujúci čelili palácovej stráži, ktorá čoskoro začala strieľať do davu, pričom zabila a zranila stovky, ak nie tisíce ľudí.

3103391566 990998d000 o
Zdroj: rosaluxemburg/Flickr

„Krvavá nedeľa“, ako sa masakra stala známou, vyvolala krátkodobú revolúciu, ktorá napokon pripravila pôdu pre transformujúcu ruskú revolúciu v roku 1917. Tieto udalosti napokon zmenili politické a spoločenské vzťahy na ďalšie desaťročia.

Snaha Henricha VIII. rozviesť sa so svojou prvou manželkou viedla k založeniu úplne novej cirkvi

V roku 1520 bol anglický kráľ Henrich VIII. mužom s poslaním. Chcel sa rozviesť so svojou prvou manželkou Katarínou Aragónskou. Rozvod v 16. storočí nebol jednoduchou úlohou, pretože právo udeľovať rozvody mali len pápeži – a vtedajší pápež nechcel dať Henrichovi to, čo chcel.

3474280214 31d8b8c467 o
Zdroj: Ann Longmore-Etheridge/Flickr

Napriek tomu, Henrichovi poradcovia našli cestu von: oddeliť sa od katolíckej cirkvi, založiť protestantskú Anglikánsku cirkev s Henrichom na čele a dosiahnuť rozvod týmto spôsobom. Henrichova snaha o rozvod tak odštartovala anglickú reformáciu, obdobie náboženských, politických a sociálnych prevratov v Anglicku.

Zabité prasa takmer rozpútalo vojnu medzi USA a Veľkou Britániou

Ostrovy San Juan, rozdelené medzi USA a Spojené kráľovstvo, boli domovom Američanov aj Britov. V roku 1859 zastrelil americký farmár na ostrove San Juan prasa, ktoré sa zatúlalo na jeho pozemok a pomohol si jeho produktmi. Nanešťastie, prasa patrilo Britom a tí chceli Američana pohnať k zodpovednosti.

2850534953 0dc5fdbab1 o 1
Zdroj: Flickr

Napätie sa vystupňovalo do takej miery, že sa okolo ostrovov zmobilizovali americké aj britské jednotky. Konflikt však vďaka zásahu vládnych predstaviteľov nevyústil do totálnej vojny.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.