Možno by ste neverili, ale aj vlakové stanice dokážu ohúriť nejedného milovníka architektúry. Tu je niekoľko príkladov.

2870

Ak ste už niekedy cestovali vlakom, isto ste si všimli architektúru vlakovej stanice. Dokonca aj keď ste vlakom nikdy necestovali, celkom stačí ak sa nachádza vo vašom meste a vy ste išli okolo. Na našom území by sa dali považovať za pomerne skromné, no i tie dokážu zaujať a vyniknúť, v neposlednom rade celkom postačí, ak sú funkčné. Ak ste vášnivý cestovateľ a nebojíte sa mierneho nepohodlia vlakov, isto ste mali tú možnosť vidieť vlakové stanice aj mimo nášho územia a niektoré z nich vám dokonca mohli aj vyraziť dych. Hlavne, čo sa týka svetových metropol – tam môžete naraziť na vskutku majstrovské diela, predovšetkým z pohľadu na architektúru. 

St. Pancras, Londýn, Anglicko

stanica Londyn Anglicko Harry Potter
Zdroj: gettyimages.com

Nachádza sa tu nielen jedna skvostná železničná stanica, ale rovno dve! King`s Cross a St. Pancras. My si predstavíme tú druhú, ktorá len nedávno (v roku 2018) oslávila 150. výročie vzniku. Celá jej architektúra sa nesie vo viktoriánskom štýle s prvkami gotiky. Vo vnútri budovy si nemôžete nevšimnúť jednoramennú strechu z tepaného železa. Aj vlaky, ktoré ňou prechádzajú vyzerajú naozaj luxusne a poskytujú nezabudnuteľný zážitok. Čo sa týka King`s Cross tá sa využíva aj pri natáčaní filmov – kto by nevedel, príkladom je kultový Harry Potter. 

World Trade Center, New York, USA

stanica zeleznicna vlakova USA
Zdroj: gettyimages.com

Po Londýnskych železniciach s charakteristickým historickým nádychom tu máme príklad moderného umenia v podobe World Trade Center. Stanica bola oficiálne otvorená v roku 1971, no o vyše tridsať rokov neskôr bola uzavretá a podrobila sa prestavbe. Hlavná budova spája sklo a železo, vďaka čomu vzniká obrovský presvetlený priestor. Jej súčasťou je aj veľké nákupné centrum a ďalšie podniky. 

Centrálna stanica, Antverpy, Belgicko

stanica zeleznicna vlakova Belgicko
Zdroj: gettyimages.com

Belgicko nie je rozlohou veľkým štátom, no čo sa týka železničných staníc, má ich hneď niekoľko a viaceré z nich by stáli za návštevu. Za najkrajšiu sa ale považuje tá v Antverpách. Postavili ju v roku 1905 podľa návrhov Louisa Delacenseriea, kedy spája viacero architektonických štýlov. Je aj dôležitým dopravným uzlom, kvôli čomu sa počas 2. svetovej vojny stala terčom útokov nepriateľov – došlo k jej poškodeniu, po ktorom bola nutná rekonštrukcia. Odvtedy bola upravovaná ešte dvakrát (1998 a 2007) a rozšírená o nové časti. 

Sirkeci, Istanbul, Turecko

stanica zeleznicna vlakova Turecko
Zdroj: gettyimages.com

Po vzniku luxusného Orient Expressu sa vznik nových očarujúcich železničných staníc priam pýtal. A tak vznikla aj tá v Istanbule, v Sirkeci ako terminál tohto významného vlaku. Vznikla v roku 1890, pričom dôraz sa kládol predovšetkým na eleganciu, lukrativitu a vkus. Už pri vstupe ste sa nestačili diviť, obdivovať a nasávať výnimočnú atmosféru. Nejeden človek by nemal problém sa tam rovno ubytovať. Avšak po tom, čo Orient Express prestal premávať týmto smerom, stanicu zatvorili a urobili z nej železničné múzeum.

Vlaková stanica Liége-Guillemins, Liége Belgicko

stanica Belgicko Liege
Zdroj: gettyimages.com

Už na prvý pohľad by sa vám táto stanica mohla podobať s tou newyorskou a je to práve preto, že i túto navrhol ten istý človek a to Santiago Calatrava. Moderný vzhľad, veľa skla a dostatočne presvetlený priestor. Kedysi sa ale na tomto mieste nachádzali dve samostatné stanice, ktoré takýmto kreatívnym spôsobom architekt prepojil dokopy. Dokončená bola len nedávno, v roku 2009.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.