Aby ste aj v týchto dňoch mali kontakt s krásnymi historickými pamiatkami, tak vás aspoň takto virtuálne prevedieme európskymi zrúcaninami hradov, ktoré v ich troskách uchovávajú stáročia neuveriteľne bohatej histórie. Pravdou je, že sa takmer úplne rozpadli, no vďaka modernej technike si ich užijete v plnej kráse.

Spoločnosť Budget Direct sa spojila s dizajnérmi a architektmi, aby pomocou digitálnych technológií vrátili zašlú slávu 7 najväčším opusteným hradom v Európe a zároveň ukázali ako by vyzerali, ak by nikdy neboli zničené. Ten pohľad veru stojí zato, o čom sa presvedčíte nižšie.

Hrad Samobor, Samobor, Chorvátsko:

Čechy boli stredovekou monarchiou, ktorá vládla v západnej časti dnešnej Českej republiky a tiež na území Nemecka od konca 12. storočia do prvej svetovej vojny. Tamojší vládca Ottokar postavil hrad Samobar v polovici 13. storočia v Chorvátsku. Čoskoro ho však stratil a obsadili ho chorvátsko-maďarské sily.

Château Gaillard, Les Andelys, Francúzsko:

Zámok Gaillard je jeden z prvých, kde sa použilo sústredné opevnenie a machikulácie pri projektovaní hradu. Machikulácia sa vzťahuje na podlahové otvory v cimbuloch, prostredníctvom ktorých môžu obrancovia hádzať na svojich útočníkov kamene alebo vylievať vriaci olej. Hrad postavil Richard Lionheart veľmi rýchlo, presnejšie medzi rokmi 1196 a 1198, aby sa bránil pred francúzskym Filipom II. V 16. storočím bol hrad nakoniec opustený a neskôr zbúraný francúzskym Henrym IV. 

Hrad Dunnottar, Stonehaven, Škótsko:

Dunnottar je pevnosť posadená na malom ostrovčeku s výhľadom na Severné more. Hrad v priebehu rokov zohrával kľúčovú úlohu v napätí medzi Angličanmi a Škótmi. William Braveheart Wallace v roku 1297 obliehal a hrad prebral. Neskôr ho prebral Oliver Cromwell. Jedným z najvýznamnejších zvyškov na ploche 1,4 hektárov je veža zo 14. storočia. Táto jedinečná škótska stavba bola naozaj jedinečným opevneným domom.

Zámok Menlo, Galway City, Írsko:

Po väčšinu jeho existencie ho vlastnila rodina Blakeovcov, avšak požiar ho v roku 1910 zničil. Odo dňa zničenia zámok obrástol ten istý zelený brečtan, ktorý tam bol predtým. Išlo o veľmi jedinečnú stavbu. Nie je známe, kedy bol prvýkrát postavený, ale slúžil ako sídlo rodiny nie na vojenský účel. 

Hrad Olsztyn, Olsztyn, Poľsko:

Hrad Olsztyn sa nachádza v ťažkom teréne na kopci medzi vápencovými skalami, s výhľadom na rieku Łynu v severovýchodnom Poľsku. Hrad bol postavený okolo roku 1306. V rokoch 1349 – 1359 ho rozšíril Casimir Veľký, aby sa bránil pred Čechmi. Olsztyn bol v 16. storočí zrekonštruovaný. V tom čase bol postavený na troch úrovniach so vstupnými padacími mostami a priekopou. V nasledujúcich rokoch však Habsburgovci a potom Švédi spôsobili značné škody a hrad sa prestal využívať. 

Spišský hrad, Spišské podhradie, Slovensko:

Táto naša slovenská pýcha sa rozprestiera na ploche štyroch hektárov a je jedným z najväčších hradných komplexov na svete. Jeho veľkosť slúžila účelu pohraničnej pevnosti vo feudálnom Uhorsku. Hrad neskôr niekoľkokrát zmenil majiteľov medzi ríšami a šľachtickými rodinami, ktoré ho využívali ako kaštieľ. Bol vo vlastníctve rodiny Csákovcov a upadol, keď požiar v roku 1780 zničil budovu, pravdepodobne v dôsledku úderu blesku. Dnes je Spišský hrad zapísaný na zozname UNESCO. Aj napriek tomu je stále v takom stave, aby mohol ohúriť slovenských i zahraničných turistov.

Poenari, Valachia, Rumunsko:

Legendárny hrad Poenari vyzeral akoby bol priamo vystrihnutý z rozprávky. Vskutku patril Vladovi Impalerovi, vojvodovi Valašska, ktorý neskôr inšpiroval Brama Stokera k vytvoreniu Draculu. Zámok je v súčasnosti uzavretý kvôli miestnym medveďom, no čoskoro má svoje brány opäť otvoriť.

 

 

Zdroj

Foto: BudgetDirect

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.