Nórsko ide príkladom pre všetky krajiny, čo sa ekológie týka. Je vidieť, že táto krajina podniká reálne a účinné kroky vedúce k lepšej budúcnosti. Najnovšie sa im v historickom hlasovaní podarilo odsúhlasiť zákon, ktorý zakazuje výrobu palmového oleja a iných nebezpečných biopalív, ktoré súvisia s odlesňovaním a škodlivými environmentálnymi účinkami. Táto iniciatíva má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2020. Do tejto lehoty zákonodarcovia vytvoria komplexnú politiku, ktorá zabráni odvetviu biopalív nakupovať alebo využívať tieto škodlivé palivá.

palm oil fotografia
Foto od Christopher A. Dominic

Spotreba nórskeho palmového oleja dosiahla v roku 2017 nárast v dôsledku zníženia spotreby fosílnych palív z ich dopravného sektora. Palmový olej je alebo bol pevnou súčasťou nafty, čo v Nórsku považujú za neprijateľné. A okrem iného, si táto krajina dala za cieľ predávať od roku 2025 iba elektrické automobily.

Keďže palmový olej má výrazný vplyv na odlesňovanie, stíhanie domorodých obyvateľov, produkuje nebezpečné zdroje emisií skleníkových plynov a ničí tiež vzácne biotopy voľne žijúcich zvierat. Tento krok zo strany nórskeho parlamentu možno považovať za akési víťazstvo pre životné prostredie. Aj keď možno nie úplne, ale aspoň čiastočne určite.

“Toto rozhodnutie nórskeho parlamentu ide veľkým príkladom pre ostatné krajiny a zdôrazňuje potrebu serióznej reformy svetového priemyslu palmového oleja,” povedal Nils Hermann Ranum z konzervatívnej skupiny Rainforest Foundation a dodal, že “ide o víťazstvo v boji za dažďové pralesy a životné prostredie.”

Zatiaľ čo Európska únia taktiež zahlasovala pre postupné odstránenie škodlivých biopalív, ich zákaz však bude účinný až od roku 2030.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť