Vianočná koleda či Oliver Twist – známy spisovateľ Charles Dickens a jeho spoločenské prehrešky

2196

Charles Dickens, jeden z najznámejších spisovateľov viktoriánskej éry, si prešiel neľahkým detstvom a rovnako tak ani jeho život dospelého človeka nebol prechádzka ružovou záhradou, či už si za to mohol sám alebo nie. Napriek tomu usilovne pracoval a svoj čas a talent vkladal do písania diel, ktoré sú dnes známe a nesmierne obľúbené. Ide predovšetkým o diela ako Vianočná koleda, Oliver Twist alebo David Copperfield. Práve tieto diela ho preslávili a kvôli nim ho ľudia považujú za veľkú osobnosť nielen svojej doby.

Dickens ako osoba bol však prísny a nie tak konzervatívny ako sa počas prudérnej viktoriánskej doby očakávalo od gentlemanov. Skrátka, jeho život bol plný turbulencií, ktoré by sme vám v našom článku chceli predstaviť. Čítajte teda ďalej a dozviete sa či fámy, ktoré o Dickensovi kolujú sú pravdivé alebo nie. 

K svojej švagrinej prechovával až prílišnú náklonnosť 

Charles Dickens by Rischgitz c1860s crop
Zdroj: wikimedia common

V roku 1836 sa mladý Dickens oženil s Catherine Hogarthovou, pričom po istom čase, keď bola tehotná sa k nim do Londýna presťahovala aj Catherinina sestra Mary – aby pomohla v domácnosti. Jedného dňa však vážne ochorela a celú noc sa trápila, pričom po celý čas bol Charles pri nej, nakoniec mu aj zomrela v náručí. Charles za ňou smútil veľmi dlhý čas (snáď ešte viac ako jeho manželka, vlastná sestra Mary) do konca života nosil pri sebe jej prsteň a dokonca si nechal i prameň vlasov. Na jej počesť vytvoril vo svojom diele Oliver Twist postavu jej podobnú, Rose Maylie. 

Svojich zosnulých domácich miláčikov si nechal vypreparovať 

Charles Dickens bol mužom činu, no veľa ľudí prekvapia praktiky, ku ktorým sa uchýlil. Nech by to aj bolo bežnou praxou, len málokto to od neho skutočne očakával. Charles si totiž po smrti svojich domácich miláčikov nechal ich telá vypreparovať. Konkrétne išlo o jeho havrana menom Grip, ktorý sa dodnes nachádza v knižnici vo Philadelphii. Ďalej nechal vo všetkej morbídnosti vypreparovať labku svojmu kocúrovi, a tú následne pripevnil na slonovinový nôž, ktorým sa otvárali listy. 

Mal tajný vzťah s 18-ročným dievčaťom 

Ellen Ternan
Zdroj: wikimedia common

Charles Dickens si dával záležať, aby navonok pôsobil ako čestný a ​​morálny gentleman. To však bola len ilúzia. Pravdou je, že aj napriek tomu, že mal manželku, ktorá mu porodila 10 detí, si vo svojich 45 rokoch začal románik len s 18-ročnou Ellen Ternanovou, herečkou, ktorá hrala v jeho divadelnej hre. Tento románik prekvapivo trval až neuveriteľných 13 rokov, pričom najčastejšie sa stretávali v dome, ktorý jej Charles kúpil neďaleko Londýna. Dávali si však záležať, aby o ich vzťahu nikto nevedel, preto aj zničili spoločnú korešpondenciu. Ešte menej ľudí vedelo o tom, že mu Ellen porodila dieťa, ktoré však v mladom veku zomrelo. 

Svoju manželku ponížil zverejnením podrobností o ich stroskotanom manželstve

Dickensovo manželstvo sa oficiálne rozpadlo v roku 1858, na čo sa Londýnom začali šíriť rôzne zvesti o dôvodoch, ktoré k tomu viedli a o vzťahu, ktorý medzi sebou mali. Namiesto toho, aby ich Dickens ignoroval, prípadne sa snažil ich vyvrátiť, alebo umlčať, nemohol odolať pozornosti spoločnosti, ktorá sa na neho upierala, preto v júni 1858 publikoval článok v London Times, ktorý sa zaoberal šíriacimi sa fámami. 

Zaujímal sa o problematiku žien prostitútok

he had a soft spot in his heart for prostitutes photo u1
Zdroj: wikimedia common

Charles Dickens bol jednoducho liberálne zmýšľajúci človek, a tak sa začal zaujímať o situáciu prostitútok. V jeho mysli tieto „padlé ženy“ potrebovali pomoc, aby sa mohli začleniť do spoločnosti. A tak sa Dickens rozhodol, že spolu s veľmi bohatou ženou Angelou Burdett-Couttsovou, ktorá bola filantropka, zapracujú na zriadení domova pre prostitútky. Tu sa im malo dostať morálnej aj finančnej pomoci. 

Cenu „otec roka” by nezískal 

Charles Dickens mal so svojou manželkou celkovo desať detí. Spočiatku, keď boli deti malé sa javil ako pozorný a milujúci otec, no postupne ako rástli a dospievali o ne strácal záujem. Už mu viac neprinášali potešenie a hrdosť, ale videl ich skôr ako bremeno. Chcel však rozhodovať o budúcnosti synov, a preto si po rozvode nechal deti prisvojiť, čím odoprel starostlivosť ich matke, ktorá ich nadovšetko ľúbila. 

Užíval si pozornosť viktoriánskej smotánky

istock 481387214
Zdroj: wikimedia common

Mnoho ľudí si myslí, že spisovatelia (a hlavne tí, ktorých žánrom sú romány) sú tichí osamelí ľudia, ktorí sa za každú cenu vyhýbajú pozornosti iných ľudí. Charles Dickens však taký nebol. Bol srdcom rozprávač – miloval verejné čítanie. Bol tiež dobrým hercom a jeho divadelné inscenácie boli veľmi populárne. Jeho vystúpenia ho preslávili po celej Británii a dokonca ho poznali aj v Spojených štátoch, vďaka čomu sa stal „bona fide” medzinárodnou celebritou.

Lekári mu s obľubou diagnostikovali rôzne choroby a stavy

Podľa niektorých lekárov mohol Dickens trpieť mnohými chorobami. Vravelo sa o epilepsii, avšak len na základe jeho živých opisov záchvatov vo svojich románoch (čo je však nedostatočný až smiešny dôkaz na podporu toho tvrdenia). Iní predpokladajú, že mohol mať miernu formu OCD, pretože bol známy tým, že posadnuto prestavoval nábytok a opakovane si česal vlasy (častejšie než je únosná miera). Faktom však zostáva, že oficiálne mu ani jedna choroba stanovená nebola. 

Zdroj 

 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.