Výskumníci vytvorili nový prístroj, ktorý dokáže vyrábať elektrickú energiu kdekoľvek a kedykoľvek

753

Vedci vytvorili úplne nový spôsob výroby elektriny – kedykoľvek a kdekoľvek. Zariadenie známe ako tepelný rezonátor dokáže využívať energiu z teplotných výkyvov, ktoré sa vyskytujú všade okolo nás. Vedci z pracujú na prístupe k tomuto „nevyužitému zdroju energie“, ktorý môže fungovať bez ohľadu na dážď alebo slnko.

Massachusetts Institute of Technology fotografia
Foto od roger4336

Neobvyklý zdroj energie je čerpaný z prirodzených zmien teplôt. Podľa vedúceho výskumníka Strana sú najzrejmejšie výkyvy medzi dňom a nocou. Elektrickú energiu však môžu generovať aj minútové teplotné rozdiely.

Tieto zmeny teploty sú konštantné a obklopujú nás všade, kde sa pohneme. „Sedíte v obrovskom termálnom kúpeli a keď táto teplota bude kolísať, v podstate môžete vyrábať elektrickú energiu,“ povedal.

Tepelný rezonátor, ktorý sa javí ako čierna skrinka môže využívať tieto konštantné zmeny teploty na výrobu elektrickej energie prostredníctvom špeciálneho materiálu. Ten je vyrobený z kovovej peny potiahnutej v grafene a v kombinácii s voskom nazývaným oktadekan. Tepelný rezonátor je naplnený týmto materiálom, ktorý môže absorbovať aj uchovávať teplo.

Po mesiacoch testovania výskumníci zistili, že dostatočné množstvo elektrickej energie môže byť generované na napájanie LED svetla, malých počítačov a dokonca aj batérií. Pretože zariadenie pracuje bez ohľadu na to, či je slnečno alebo nie. Mraky, vietor alebo dokonca piesok, ktorý často kryje solárne panely uprostred púští by neovplyvnil jeho schopnosť využívať energiu z neustále sa meniacich teplôt. Prístroj by mohol byť dokonca pod solárnym panelom a podporovať energetický potenciál.

Keďže je veľmi odolný, môže byť takisto pochovaný pod zemou alebo zabudovaný do stavebných konštrukcií.

Strano a jeho tím skúmajú tento zdroj energie približne jeden rok a už uvažujú o založení firmy, ktorá by nakoniec komercionalizovala tepelný rezonátor. Tento spôsob vytvárania sily je „viac ako len vynález,“ povedal Strano. „Je to nový mechanizmus na výrobu elektrickej energie.“

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre