Veľký článok o letenkách a cestovaní lietadlom – Ako nájsť lacné ponuky a k tomu zopár zaujímavostí

Cestovanie je v kurze ! Čoraz viac mladých ale aj starších ľudí si uvedomuje, že presedieť celý život na jednom mieste je proste nuda. Vďaka režimu a slobode, ktorá nám narozdiel od predošlých generácií dovoľuje cestovať čoraz viac ľudí kupuje letenky a ide objavovať svet, či už kvôli práci, vzdelaniu alebo ich proste len láka dobrodružstvo. Posledných pár rokov je cestovanie naozaj dostupné a dokonca aj lacné . Základom cesty je vždy dopravný prostriedok. V tomto článku sa budeme venovať cestovaniu lietadlom.

cestovanie lietadlom
Foto od Ullisan

Zopár tipov pri cestovaní lietadlom:

 

 • Skontrolujte si vaše dokumenty – Radšej si uistite, 2 aj 3x, že máte všetky potrebné dokumenty na cestovanie do zahraničia. Na lietisku, či palube lietadla bude už neskoro. Krajiny ako USA, Keňa či India (a mnoho iných) požadujú okrem leteniek a pasov aj víza. Tieto víza si tiež pre istotu skontrolujte dvakrát, či všetky vaše osobné údaje sedia ako majú.

 

 • Odlíšte sa batožinou – Na letiskách sa vám môže stať, že si omylom s niekym vymeníte svoju batožinu. Stáva sa to prevažne pri populárnych farbách a typoch batožiny ako čierna či šedá . Dobrý nápad je mať originálny vzorovaný kufor .

 

 • Vlastné dezinfekčné utierky, deka či vankúš  – Na základe výpovede letušiek je pranie vankúšov či čistenie príslušenstva v lietadlách skôr výnimkou. Ak si zakladáte na hygiene mali by ste vedieť, že deky a vankúše sa v lietadlách čistia jedine ak vyzerajú špinavé inak sa používajú znova a znova.

 

 • Poriadne sa oblečte – Určite do lietadla a predovšetkým na dlhšie lety nenoste obuv v ktorej máte bosé nohy ako flip-flopy či sandále.  Klimatizácia v lietadlách vie byť niekedy prekne zradná. Vhodné sú aj dlhé nohavice a mikina s kapucňou, ktorá vám zabezpečí príjemnejší spánok.

 

 • Bude trpezlivý a slušný – Cestovanie lietadlom nie je pohodlné pre nikoho. Vyzbrojte sa štupľami do uší, určite nevyhrocujte situácie kvôli plačúcim deťom, ich rodičia (väčšinou)  robia čo môžu a svojou agresiou ničomu nepomôžete. Ak nemôžte spať tak to iba predstierajte aj bdelý odpočinok so zatvorenými očami je často pre organizmus prínosný.
Paluba lietadla
Foto od miyagawa

Ako na nájsť lacné letenky?

Keď ide o cestovanie väčšina ľudí chce ušetriť. Vyberáme si ubytovanie na základe pomeru ceny a hodnotenia a snažíme sa nájsť súlad medzi našími očakávaniami a cenou. Letenky nie sú žiadnou výnimkou . Ak však chcete nájsť naozaj lacné ponuky je potrebné si uvedomiť jednú dôležitú vec.

Letisko
Dnes je nakupovanie leteniek online už bežne zaužívanou praktikou. Foto : Pixabay

Viem sa časovo prispôsobiť akciovej či lacnej letenke. 

Naozaj výhodné a akciové lety sú časovo špecifické aj to je dôvod ich ceny.  Niekedy musíte letieť o týždeň, niekedy o deň a niekedy o mesiac. Ak ste časovo prispôsobivý existuje viacero ciest ako nájsť lacné ponuky.

Letenky priamo cez aerolinku.

Vyberte sa na stránku niektorých z aeorliniek a sledujete, či budete mať šťastie. Každá aeorlinka má pravidelné destinácie do ktorých lieta.

Letenky cez “lovcov leteniek”.

Existujú ľudia, či celé tímy ľudí, ktorí sú v tomto obore naozaj zbehlí a denne sledujú akciové lety do Európy či Exotiky.  Medzi takéto skupiny patrí napríklad fb skupina – lietame lacno po svete. Či web LetenkyZaBabku.sk a možno si pre vás niečo chystá aj ZaujímavýSvet.sk 🙂

Letenky
Či bude letenka akciová alebo nie závisí predovšetkým od vášho času a trpezlivosti. Foto od Jenifer Corrêa

Neviem sa časovo prispôsobiť lacnej letenke.

Ak ste ako väčšina z nás smrteľníkov v práci a nemôžete zo dňa na deň zabaliť kufre  a odletieť (jediné ak túžite po radikálnej zmene ako z amerického filmu) nemusíte ešte zúfať. Výhodne kúpiť letenku sa dá aj tak .

Určite si aspoň približný termín odletu a prispôsobte sa mu.

Nemôže síce letieť o mesiac ale viete ,že budete môcť letieť napríklad v druhom polroku a túžite isť do teplej exotiky. V tom prípade je rozumné si zakúpiť vyhľadávať s predstihom ponuky  na október či september.  Vždy si riešte veci s predstihom a sledujte si cenu. Ideálne cez stránky ako skyscanner alebo kayak .  Ak uprednostňujete slovenčinu akciové letenky si môžete objednať aj cez slovenský pelikán.

Letieť nízkonákladovými leteckými spoločnosťami?

Máme to už v názve, nízke náklady znamenajú často (nie vždy) nízke ceny leteniek. Ak letíte “low cost”  odporúčame sa rozhodnúť nasledovne (záleží však na vašich preferenciách)

ryanair fotografia
Nízkonákladové spoločnosti vás dopravia rovnako ako klasické – rozdiel je v pohodlí a službách.Foto od Sean MacEntee
 • Lety do blízkych destinácií / po Európe – Tu siahnite radšej po nízkonákladovke, cez spoločnosti ako Ryanair či Wizzair sa viete dostať do europských metropol za príjemné ceny. Dĺžka letu  vám pritom zaručuje, že nepohodlie spojené  s nízkymi nákladmi si “užijete” len chvíľu.

 

 • Lety do ďalekých / exotických destinácií – Tu vzhľadom na dĺžku letu určite odporúčame siahnuť po  klasických spoločnostiach. Na 5 a viac hodinovej ceste vám jedlo či nápoje prídu vhod. Klasické letecké spoločnosti vám poskytnú aj viac pohodlia pre vaše nohy a zadok :).

 

Zopár zaujímavostí o aeorlinkách a ich letenkách.

Na záver vám ako vždy prikladáme zopár zaujímavostí, ktoré vás spravia o čosi múdrejším.

 • Izraelská Aeorlinka  El Al airlines  je považovaná za tú najbezpečnejšiu na svete. Svoje lietadlá má vybavené antiraketovým systémom a na každom lete s vami letí aj príslušník armádneho letectva.

 

 • Ako to vyzerá v prvej triede, kde lístok stoji 21 000 dolárov?

 • V roku 1987 si si chlapík kúpil doživotnú letenku za 250 000 dolárov  Spoločnosťou lietal tak často až ju to stálo 21 miliónov za viac ako 10 000 letov. V roku 2008 mú tento benefit navždy zrušili.

 

 • V roku 1985 si 21 ročný študent Michael Lewis kúpil letenku do Oaklandu v Kanade . Keď prešiel kontrolou nastúpil omylom do lietadla, ktoré letelo do Aucklandu na Novom Zélande. Michael za tento “fail” vynil presonál letiska, ktorých nesprávny akcent a vyslovovanie slova  Auckland znelo ako  Oakland.

 

 • V roku 1974 existovala letecká spoločnosť, ktorej motto bolo ” Not for protfit” (nie pre zisk) na palube podávali organicky pestované ovocie a zeleninu . A rovnako ste si mohli odpočinúť na vodnej posteli.  Spoločnosť s názvom Freelandia skrachovala do jedného roka.

zdroje: kickassfacts, skyscanner

Najnovšie články  ✈️